Ženy v diakonických a cirkevných štruktúrach

Ženy v diakonických a cirkevných štruktúrach

Koncom apríla a začiatkom mája 2014 sme na Slovensku privítali partnerskú návštevu z Nemecka − Mareike Erhardt z Diakonie vo Württembersku a Heide Trommer, riaditeľku Spoločenstva evanjelických žien vo Württembersku.
Cieľom ich cesty bolo spoznať Slovensko so zreteľom na prácu žien a matiek, na ich poslanie v pracovnom a cirkevnom dianí. Zaujímalo ich postavenie žien v spoločnosti na Slovensku, ako aj problematika týraných žien a matiek a porovnanie so situáciou v Európe.

Prvá návšteva sa konala na Ústredí Evanjelickej diakonie ECAV na Slovensku v Bratislave. V rozhovore s riaditeľom ED Jánom Hubom sa venovali štruktúre a obsadeniu žien v sieti Stredísk Evanjelickej diakonie.

Návštevu z Nemecka potom prijal na Generálnom biskupskom úrade ECAV na Slovensku generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik. Jednou z tém ich rozhovoru bola práca žien v cirkvi.

Ďalšie kroky našich hostiek viedli k návšteve Spoločenstva evanjelických žien na Slovensku, kde sa s predsedníčkou SEŽ Danielou Horínkovou rozprávali o aktuálnych projektoch.

S cieľom doplniť si obraz o situácii žien v pracovnom procese, o ochrane žien ako obetí násil, ako aj o spolupráci Evanjelickej diakonie a Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR sa na pôde MPSVaR stretli s riaditeľkou odboru integrácie osôb so zdravotným postihnutím a sociálnych služieb Lýdiou Brichtovou a stajomníčkou Výboru pre rodovú rovnosť Oľgou Pietruchovou. Diskusia sa týkala práce žien na vedúcich postaveniach v cirkevnom aj sekulárnom prostredí, spolupráce a zdrojov, situácie v opatrovateľskej službe, postavenia žien na pracovnom trhu, ako aj možností financovania projektov v sociálnej oblasti. Diskutovali aj o mnohých otázkach týkajúcich sa pripravovaného pilotného projektu Evanjelickej diakonie − prvého diakonického domu pre týrané ženy na Slovensku.

Po sumarizácii teoretických podkladov sme sa vydali na cestu po Slovensku, kde nás zaujímala práca žien v rôznych cirkevných a diakonických štruktúrach v praxi. Zaujala nás diakonická práca v CZ ECAV Martin, ktorý poskytuje celodennú starostlivosť klientom v ich domácom prostredí. Navštívili sme Stredisko ED v Sučanoch, kde podobne ako v iných našich zariadeniach je vo vedúcom postavení žena − riaditeľka Lenka Taškárová, ktorá zároveň vedie aj diakonickú činnosť v spomenutom CZ ECAV Martin. Aj na tomto príklade vidieť prepojenie diakonickej práce v štruktúrach cirkvi, ktoré je vo veľkej miere možné práve vďaka osobnému, pracovnému a dobrovoľnému nasadeniu našich slovenských žien.

Ďalším cieľom našej cesty bola návšteva spomínaného zariadenia pre týrané ženy, ktoré je v štádiu budovania a prípravy. Zariadenia tohto typu nedokážu nikde v Európe prežiť bez podpory donorov a projektov. Teší nás, že partneri z Nemecka, ako aj predstavitelia ministerstva veľmi pozitívne hodnotili potrebu takéhoto zariadenia v danej oblasti na Slovensku, ako aj potrebu podpory tejto činnosti.

V súvislosti s prípravou otvorenia nového denného stacionára v Brezne sme sa stretli s primátorom mesta Brezno Jaroslavom Demianom a prednostkou Ivanou Kružliakovou. Okrem hlavnej témy – žien – sme diskutovali o subsidiarite v sociálnych službách a porovnávali sme služby u nás a v zahraničí, kde je možné sa navzájom učiť a posúvať ďalej.

Záver cesty patril Stredisku ED v Bratislave, kde sme podrobne hovorili o možnostiach a spôsoboch financovania takéhoto zariadenia v slovenských podmienkach.

Podľa vyjadrení zúčastnených táto pracovná návšteva splnila a v mnohých bodoch aj prekročila ich očakávania. Veríme, že aj toto stretnutie prispeje k upevneniu dobrých vzťahov a zlepšeniu postavenia žien v spoločnosti a cirkvi.