Ďalší vzácny nález v Rimavskom Brezove

V gotickom kostole v Rimavskom Brezove objavili ďalší vzácny nález: sklenenú nádobu, v ktorej boli listiny s pečaťami Ev. a. v. cirkevného zboru v Rimavskom Brezove z roku 1893.
Gotický kostol v Rimavskom Brezove je od roku 2006 v neustálom procese obnovy. Počas desiatich rokov prešiel pod dohľadom miestne príslušného krajského pamiatkového úradu výraznou renováciou interiéru. Vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry SR a spolufinancovaniu evanjelického a. v. cirkevného zboru boli zreštaurované stredoveké nástenné maľby v presbytériu aj fresky na víťaznom oblúku, ako aj na severnej i západnej stene lode pôvodného kostola. Pred samotným reštaurovaním boli vykonané rôzne odborné výskumy, ktoré odkryli pôvodnú sedemstoročnú kamennú podlahu, latinský nápis z poreformačného obdobia na východnej stene lode kostola, ako aj latinský nápis s datovaním na predele barokového oltára. Zároveň bolo zabezpečené aj odvodnenie kostola a reštaurovanie oltára, ktorý bude nanovo osadený na oltárnu menzu koncom tohto roka.

A práve oltárna menza, ktorá bola v júni t. r. upravovaná, odkryla vzácny nález. V jej západnej časti bola nájdená sklenená nádoba kónického tvaru s papierovým obsahom. Sklenená nádoba – pôvodne pravdepodobne cukornička – sa nachádzala v schránke vytvorenej z keramickej dlažby. V nádobe boli uložené poskladané listiny s dvoma pečaťami Evanjelického a. v. cirkevného zboru v Rimavskom Brezove. Listiny pochádzajú z roku 1893 a sú v maďarskom jazyku. Je na nich krátky prehľad histórie kostola.

Základné ošetrenie listín vykonalo Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote. Listiny boli totiž znečistené prachom a na miestach preloženia došlo pôsobením vlhkosti, plesní a mechanického namáhania k narušeniu a na niektorých miestach dokonca aj k úbytku hmoty papiera. Listiny boli teda očistné, prežehlené a spevnené podlepením.

Vzácny nález bude po celkovej obnove gotického kostola umiestnený a prezentovaný v interiéri evanjelického chrámu.