Zvonkohra Košariská–Priepasné v Maďarsku a Rumunsku

Cirkevný zbor ECAV Košariská – Priepasné v dňoch 6. – 12. júla 2016 zorganizoval koncertné turné hudobného telesa Zvonkohra Košariská – Priepasné v Maďarsku, kde vystúpili na V. evanjelických cirkevných dňoch, a v Rumunsku.
Letné prázdniny sa minuli a začal sa školský rok. V našich spomienkach doznievajú prežité podujatia z dní oddychu a čerpania nových síl. Leto v Cirkevnom zbore ECAV Košariská – Priepasné môžeme nazvať požehnaným. Členovia zboru sa zúčastnili na zborovom výlete, na dvoch táboroch pre deti a jednom tábore pre mládež. Nechýbali ani koncerty. Asi najviac v nás však zostala spomienka na koncertné turné našej Zvonkohry Košariská – Priepasné v Maďarsku a Rumunsku. Bolo to v dňoch 6. – 12. júla 2016. Spoločne s mladými ľuďmi zo Zvonkohry sa na turné zúčastnili aj ich rodičia a členovia zboru. Navštívili sme aj známe historické miesta na „Dolnej zemi“, kde žijú Slováci, i nemeckých evanjelikov v Sedmohradsku.

Prvá zastávka bola v meste Sarvaš v Maďarsku, kde žije slovenská menšina. Na tunajšom gymnáziu študovalo veľa významných slovenských osobností, medzi inými aj náš rodák M. R. Štefánik. K jeho soche na priečelí slovenskej základnej školy sme položili veniec a spoločne sme zaspievali hymnickú pieseň.

Hlavným dôvodom nášho výletu boli V. evanjelické cirkevné dni v Békešskej Čabe. Účasť na službách Božích, prednáškach, koncerte duchovných piesní, divadelnom predstavení a ďalších podujatiach V. ECD nám priniesla veľký duchovný zážitok. Zvonkohra Košariská – Priepasné prispela do programu svojím vystúpením na biskupskom diskusnom fóre a na večernom koncerte v Malom kostole.

K spoločnému podujatiu Slovákov, keďže sme boli už na polceste, sme pripojili návštevu nemeckých evanjelikov v Sedmohradsku. Navštívili sme viacero miest, ktoré vybudovali nemeckí Sasi: Sighisoara, Sinai, Brašov, Sibiu, Vulcan. V nich sme si prezreli evanjelické kostoly vybudované práve už spomínanými nemeckými obyvateľmi.

Naša Zvonkohra so vystúpila svojím repertoárom v evanjelickom opevnenom kostole vo Vulcane v rámci festivalu „Musica Barcensis“, ktorý sa konal pri príležitosti 500. výročia reformácie. Vystúpenie doplnila i švajčiarska organistka Irene Roth-Halter.

V nedeľu 10. júla sme sa presunuli do druhého najväčšieho mesta Rumunska – Brašova. Evanjelický zbor vlastní nádhernú gotickú katedrálu Biserica Neagră (Čierny kostol) zo 14. stor. V 16. storočí zbor prijal myšlienky reformácie a odvtedy kostol patrí evanjelickej cirkvi. Názov dostal pre svoj vzhľad po veľkom požiari v roku 1689. Tu sme boli pozvaní na služby Božie, kde mala naša Zvonkohra svoj ďalší koncert. Miestny pán farár sa nám prihovoril kázňou na Žalm 150. V podaní zvonkohry odznela i hymna evanjelikov Hrad prepevný od Dr. Martina Luthera. Po úspešnom koncerte sa naša výprava presunula na asi najznámejšiu atrakciu Rumunska, hrad Bran, na ktorý umiestnil spisovateľ Bram Stoker hlavného hrdinu svojej knihy, Drakulu.

V pondelok 11. júna sme sa presunuli do mesta Nadlak pri hranici s Maďarskom. Nadlak je považovaný za najvýznamnejšie centrum Slovákov žijúcich v Rumunsku; pôsobil tu ako farár aj Igor Branislav Štefánik, brat M. R. Štefánika. Srdečne nás prijali členovia zboru na čele s bratom seniorom Slovenského seniorátu a farárom zboru Jurajom Bálintom. Prežili si sme milé spoločenstvo s členmi zboru v pondelok večer a požehnaním bola aj utorková ranná pobožnosť v kostole, kde sa spievali piesne z Tranoscia. V Nadlaku sme si prezreli typické domy a múzeum; vystúpili sme na vežu miestneho kostola, odkiaľ sa nám naskytol krásny výhľad na mestečko. Kultúrny život a literárnu tvorbu krajanov nám priblížili predstavitelia Demokratického zväzu Slovákov a Čechov v Rumunsku. Po obede sme odišli smerom do Maďarska a odtiaľ späť na Slovensko.

Tento netradičný výlet bol veľmi zaujímavý, plný rôznych dojmov, duchovného povzbudenia a nových informácií. Spoznali sme krásy Maďarska i Rumunska, stretli sme milých ľudí, duchovne sme sa povzbudili aj upevnili naše zborové spoločenstvo. Ďakujeme predovšetkým nášmu nebeskému Otcovi, Pánu Bohu.

Zájazd Zvonkohry Košariská – Priepasné a koncertné turné Maďarsko – Rumunsko sa mohol realizovať aj vďaka finančnej podpore Trenčianskeho samosprávneho kraja. Ďakujeme.