Zlatá konfirmácia v Bzinciach pod J.

Päťdesiat rokov od konfirmácie si pripomenuli 17 jubilanti v Ev. a. v. chráme v Bzinciach pod Javorinou 9. júna 2013. Prihovoril sa im prof. Igor Kišš, ktorý tu v roku 1963 konfirmoval 33 chlapcov a dievčat.
„ Čože je to päťdesiatka ...“ spieva sa v známej piesni, ktorú často počujeme pri životnom jubileu. Roky cválajú míľovými krokmi, pribúdajú a my až pri tej päťdesiatke zisťujeme, že nám rýchlo prešli roky mladosti a priblížil sa stredný vek. Väčšinou sa tešíme z detí, vnúčat a nestíhame si pripomínať krásne chvíle, ktoré sme prežili. V srdci nám zostanú momenty príjemné, hrejivý pocit súdržnosti, kamarátstva ale aj drobných huncútstiev, vydarených či nevydarených príhod, ale i iných životných skúseností.

Päťdesiatku si pripomínali 17 jubilujúci v Evanjelickom chráme v Bzinciach pod Javorinou 9. júna 2013. Nebola to päťdesiatka fyzického veku, ale 50 rokov od konfirmácie. Dnes už vyše 60-roční ľudia vkročili za sprievodu organovej hudby do plného kostola. Priviedla ich p. farárka Mgr. I. Kosečková a prof. Dr. I. Kišš. Po úvodných slovách, piesňach a modlitbách sa prihovoril k „svojim“ konfirmandom pán profesor, lebo práve on ako mladý farár v roku 1963 konfirmoval 33 chlapcov a dievčat. Z nich sa tejto peknej slávnosti šiesti nedožili a desiati sa zo zdravotných a iných dôvodov nemohli zúčastniť. Tí, ktorý v tento slnečný deň prišli, boli dojatí a vďační za chvíle strávené so svojimi rovesníkmi. Mnohí sa nevideli niekoľko rokov, takže bolo na čo spomínať. Pani farárka a pán profesor sa snažili sprítomniť priebeh udalostí tak, ako sa udiali pred 50 rokmi.

Milé stretnutie obohatilo vystúpenie cirkevného spevokolu povzbudzujúcou piesňou plnou citu a lásky. Jubilanti, konfirmandi, prežívali krásne chvíle pred oltárom ako kedysi štrnásťroční. Mráčik žiaľu a nostalgie spôsobila myšlienka na rodičov a starých rodičov, ktorí už nie sú medzi nami. Hlavne im patrí vďaka, že svoje vtedy deti pripravili na skúšku dospelosti a umožnili im zaradiť sa medzi bzinských členov cirkevného zboru.

Poďakovanie za pekný priebeh spomienky vyslovil p. Dr. D. Gulán za všetkých jubilujúcich. Kytice kvetov boli len malou časťou dojímavého slovíčka „ďakujeme“. Ďakujeme všetkým, prítomným i neprítomným, za to, že sme tu, že sa môžeme tešiť z krásneho jarného dňa, milých ľudí, príjemných priateľstiev, pohody, spokojnosti a lásky medzi blížnymi. Určite si pekný zážitok vryjú do pamäti všetci domáci, ale aj tí, ktorí žijú mimo územia SR. Krásna spomienka na rodný kraj určite poteší každého z nich.

Foto: Ing. S. Štepanovič