Zborový deň Kremničanov v Lúčkach

Veriaci z cirkevného zboru v Kremnici sa 5. júna 2016 v 2. nedeľu po Svätej Trojici zhromaždili v opustenom chráme Božom v Lúčkach. Stretnutie sa začalo službami Božími, potom sa chystal spoločný obed a pripravené boli rôzne športové aktivity.
Lúčky sú malou dedinkou s 217 obyvateľmi, vzdialenou od Kremnice len dva kilometre. K Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku sa však pri sčítaní obyvateľov v roku 2011 neprihlásil ani jeden jediný evanjelik. V obci bolo v minulosti početné obyvateľstvo nemeckej národnosti a obec mala názov „Honneshau“. Aj evanjelici, ktorí tu mali svoj kostol, boli v prevažnej miere nemeckej národnosti. Po druhej svetovej vojne, keď došlo k hromadnému odsunu nemeckého obyvateľstva, utrpela evanjelická cirkev stratu na počte veriacich aj v Lúčkach, kde napokon zostala iba hŕstka slovenských evanjelikov. Posledná žijúca evanjelička z Lúčok sa pred niekoľkými rokmi presťahovala do Kremnice.

Evanjelikov v Lúčkach niet, no kostol stojí dodnes. V rámci možností cirkevného zboru je o kostol a jeho krásne okolie postarané. Využili sme teda tieto priestory, aby sme aspoň raz v roku vykonali v chráme Božom služby Božie, na ktorých sa zúčastnilo temer šesťdesiat veriacich z matkocirkvi Kremnica a dcérocirkvi Žiar nad Hronom. Pán Boh nie je viazaný časom ani priestorom, a tak sme vďační, že živé Božie slovo, ktoré zvestoval domáci zborový farár Jozef Pacek, mohlo znieť aj v tomto opustenom chráme.

V rámci služieb Božích v lúčanskom chráme vystúpila aj začínajúca domáca mládežnícka skupina. Po službách Božích sme sa kvôli nepriaznivému počasiu premiestnili do areálu fary, kde sme spoločne zasadli k prestretým stolom. Po obede sme pri kávičke a koláčiku zotrvali vo vzájomných rozhovoroch. Sme vďační za skutočne požehnané chvíle strávené v spoločenstve cirkevného zboru, aj za naplnenie žalmistových slov: „Hľa, aké dobré, aké milé je to, keď bratia spolu bývajú!“ (Ž 133, 1)