Za RNDr. Ľudovítom Kurucom, CSc.

Náhle po úraze nás 15. 5. 2015 opustil RNDr. Ľudovít Kuruc, CSc., bývalý riaditeľ Evanjelického lýcea v Bratislave (1991 – 2007), seniorálny dozorca Bratislavského seniorátu (1992 – 2000), zborový dozorca v rodnom cirkevnom zbore Vrbové, člen mnohých grémií v cirkvi (generálny presbyter, dištriktuálny presbyter, člen školských komisii a pod.).
Pohrebná počestnosť sa konala v Bratislave 20. mája 2015 v Evanjelickom kostole na Legionárskej ulici za účasti predstaviteľov cirkvi, evanjelického školstva, seniorátu, rodného zboru Vrbové a veľkej účasti príbuzných, priateľov a známych. Liturgiou poslúžili seniorka BAS doc. ThDr. S. Horňanová, PhD., konseniorka ThDr. A. Lukačovská a zborový farár z Vrbového Mgr. M. Jäger.

Zvesťou slova Božieho na základe slov R 6, 22 „Teraz však, oslobodení od hriechu a oddaní službe Bohu, máte svoje ovocie na posvätenie a napokon večný život“ poslúžil brat farár Mgr. J. Hroboň z Bratislavy-Dúbravky. Boli to slová, ktoré si 1. januára t. r. zosnulý vylosoval ako verš na tento rok. Odobierku, ktorú si sčasti pripravil sám zosnulý, prečítal vrbovský brat farár Jäger. Vyznal, že zosnulý stál pod požehnávajúcimi rukami svojho Pána, ktorý mu dával milosť a spásu, pokoj a silu a to aj vtedy, keď mu zomrela v detskom veku matka. On Ježiš Kristus mu dával počas života pokoj, rozvahu a silu, keď dokázal urobiť mnohé požehnané dielo na poli cirkvi.

Zhromaždeniu sa prihovoril brat biskup ZD ECAV Mgr. M. Krivda, ktorý v úvode prečítal kondolenčný list brata generálneho biskupa doc. PhDr. Miloša Klátika, PhD. V druhej časti svojho príhovoru sa poďakoval v mene dištriktu ako zriaďovateľa Evanjelického lýcea v Bratislave. Za seniorát sa prihovorila sestra seniorka Horňanová a za Evanjelické lýceum pani riaditeľka Ing. E. Prostredníková. Modlitbou a apoštolským požehnaním túto časť ukončil brat M. Jäger. Pohrebnú počestnosť zakončila záverečná liturgia, ktorú vykonali sestry seniorka a konseniorka BAS, prežehnanie mŕtveho tela vykonal vrbovský farár a Áronovské požehnanie udelil brat biskup ZD ECAV.

V 1. nedeľu po Svätej Trojici 7. júna 2015 sa popoludní konali trúchloslužby v rodnom zbore zosnulého za účasti členov zboru, predstaviteľov mesta Vrbové a Poľnohospodárskeho družstva, kde bol členom predstavenstva. Liturgiou poslúžili senior Myjavského seniorátu Mgr. M. Hvožďara, PhD., Mgr. S. Mišiak, PhD., farár z Myjavy, a domáci farár Mgr. M. Jäger.

Zvesťou Božieho slova poslúžil na základe slov z 1M 49,18 „Na Tvoju pomoc, čakám, Hospodine“ M. Jäger, ktorý prečítal aj odobierku. Chrámovému zhromaždeniu sa prihovorili brat senior v. v. Mgr. M. Kubík, ktorý okrem iného spomenul ich spoločnú prácu v generálnom presbyterstve, brat senior MYS M. Hvožďara a brat S. Mišiak. Za mesto Vrbové sa prihovorila pani primátorka Dott. Mgr. E. Maggiová a za Poľnohospodárske družstvo Vrbové predseda Ing. P. Nižňanský.

Po záverečnej liturgii sme prešli na cintorín, kde sme uložili urnu do rodičovskej krypty, kde bude spočívať až do dňa vzkriesenia.

Foto: Eduard Lipták