Z konventu Západného dištriktu ECAV 2016

V sobotu 14. mája 2016 sa v Evanjelickom a. v. chráme Božom v CZ ECAV Dobrá Niva vo Zvolenskom senioráte konal výročný konvent Západného dištriktu ECAV na Slovensku za uplynulý rok 2015.
Konventu predsedal brat biskup ZD ECAV Milan Krivda a zástupca dištriktuálneho dozorcu ZD ECAV Slavomír Hanuska, keďže brat Vladimír Daniš bol Rozsudkom Generálneho súdu ECAV na Slovensku podľa § 6 ods. e) cirkevného zákona č. 3/2004 odvolaný z funkcie dištriktuálneho dozorcu ZD ECAV na Slovensku.

Prítomných konventuálov privítala domáca zborová farárka Jarmila Zajíčková a spolu s bratom zborovým dozorcom Martinom Krúdym, ktorý je aj starostom obce Dobrá Niva, im podali stručnú históriu cirkevného zboru a oboznámili ich aj s prácou na duchovnom poli. Úvodnou pobožnosťou poslúžil brat farár Ivan Mucha, senior Novohradského seniorátu, na text Mt 10, 24 – 25. Zástupca dištriktuálneho dozorcu ZD Slavomír Hanuska privítal okrem prítomných delegátov i Predsedníctvo ECAV na Slovensku – brata generálneho biskupa Miloša Klátika a generálneho dozorcu Imricha Lukáča, a otvoril zasadnutie konventu.

Po zriadení konventu, schválení zápisnice a kontrole plnení uznesení z predchádzajúceho konventu 16. 5. 2015 v Trenčianskych Stankovciach si prítomní vypočuli správu brata biskupa ZD Milana Krivdu, ktorý ju založil na slovách z proroka Izaiáša 66, 13. Vo svojej správe poukázal na „istoty“, na ktorých si zakladajú ľudia, ktoré sú často nestále a neisté. Čo zostáva človeku potom, keď tie „istoty“ zlyhajú? Kto mu pomôže v tejto neľahkej situácii? Zostáva mu len jedno: dôverovať slovám Hospodina, ktoré nám znejú z proroka Izaiáša 66, 13: „Ako keď matka teší niekoho, budem vás tešiť; v Jeruzaleme sa potešíte.“ Tieto slová zasľúbenia zazneli kedysi Izraelcom, ktorí sa vrátili zo zajatia a svoju situáciu videli v čiernych obrazoch. Hospodinova útecha znamená pre človeka čosi viac, ako keď by nám niekto povedal: Neboj sa, časom sa to všetko vyrieši. Ona nám prináša silu preniesť tie ťažkosti a je nám oporou, útechou v smutných životných situáciách. Na základe prečítaných správ brat biskup zhodnotil prácu v seniorátoch ZD a poukázal na ich hlavné myšlienky. Vypočuli sme si aj štatistické údaje a personálne zmeny, ktoré nastali v minulom roku. V závere správy sa brat biskup poďakoval všetkým duchovným i laickým pracovníkom, ktorí usilovne, zodpovedne pracujú na vinici Pánovej.

Po prijatí správy brata biskupa ZD konventuálmi nasledovala prestávka a po nej prítomných pozdravil za Predsedníctvo ECAV generálny dozorca Imrich Lukáč. Sestra vedúca BÚ ZD Zuzana Žilinčíková prečítala list od brata emeritného biskupa ZD Ivana Osuského. Konventuáli ostatné správy dostali v písomnej podobe už vopred, a tak na samotnom konvente už čítané neboli. Všetky predložené správy boli na konvente prijaté.

Nasledovali voľby, kde delegáti zvolili za náhradného člena dištriktuálneho presbyterstva ZD z radov ordinovaných brata Jána Janču, seniora DNS; za riadnu členku dištriktuálneho presbyterstva ZD z radov neordinovaných sestru Janu Tomašovičovú, za právneho zástupcu ZD brata Vladimíra Cipciara, za predsedu dištriktuálneho súdu brata Jána Bunčáka, za podpredsedníčku dištriktuálneho súdu sestru Andreu Hasprovú, za predsedu hospodárskeho výboru ZD brata Štefana Škorupu, ktorý bol z radov ordinovaných zvolený aj za člena generálnej podporovne; za člena generálnej podporovne z radov neordinovaných bol zvolený brat Július Šimon.

Do programu rokovania konventu bol zaradený bod o článku v Plus 7 dní o bratovi seniorovi Ivanovi Muchovi a o situácii v CZ Málinec, ako aj informácia o konaní generálneho súdu ohľadom dištriktuálneho dozorcu Vladimíra Daniša.

Rokovanie konventu bolo ukončené modlitbou brata biskupa ZD Milana Krivdu a požehnaním od brata generálneho biskupa ECAV Miloša Klátika.