Z konventu Bratislavského seniorátu v Pezinku

V sobotu 2. apríla 2016 sa v Evanjelickom a. v. chráme Božom v Pezinku konal výročný konvent Bratislavského seniorátu ECAV na Slovensku. Konventu predsedala sestra seniorka Sidonia Horňanová.
Kázeň slova Božieho na úvodných službách Božích mala sestra farárka Elena Ružeková z CZ ECAV Dunajská Lužná. Na základe textov z 5Mo 7 (6 – 8) a J 15, 16 sa zamýšľala nad tým, prečo si nás Pán Boh vyvolil, aký mal dôvod; a na čo si nás Pán ustanovil, na aký účel. Zdôraznila, že stav v našej cirkvi nás volá k pokániu, k spamätaniu sa. Pán cirkvi od nás žiada, aby sme prinášali ovocie, „ovocie lásky k ľuďom, ale najmä k Bohu, aby sme si Božiu lásku viac vážili, nehazardovali s ňou, neurážali ju svojou neláskou a aroganciou“. Na záver kázne povedala: „Naša príslušnosť k cirkvi je príslušnosťou k Božiemu ľudu − tak veríme aj vyznávame. Vierohodným dokladom ordinovaných i neordinovaných k tejto príslušnosti by mal byť náš kresťanský život... Keďže tomu pri nás napospol tak nie je, je tu čas, aby sme sa zobudili zo sna duchovnej ľahostajnosti, stagnácie a zvážili svoje doterajšie životné smerovanie, aby bolo smerovaním za vzkrieseným a osláveným Pánom Ježišom Kristom, a nikdy nie od Neho. Iba pri Ňom spoznávame Božiu lásku, vernosť i našu záchranu, v Ňom sme prijatí za dedičov nebeského kráľovstva bez našich zásluh a hodností; to všetko spôsobila len Božia láska a milosť.“

Na službách Božích liturgovali sestra seniorka Sidonia Horňanová, konseniori Vladimír Kmošena a Andrea Lukačovská a sestra farárka Gabriela Kmošenová.

Keďže delegáti dostali jednotlivé správy za rok 2015 v dostatočnom predstihu elektronickou poštou, na konvente boli len komentované a následne sa k nim mohli vyjadriť v rozprave. Delegáti schválili aj nový Štatút Bratislavského seniorátu, ktorý tiež dostali vopred e-mailom.

Sestra seniorka pri komentovaní svojej podrobnej výročnej správy za rok 2015 založenej na texte z Písma Zjav 2, 1 – 5 ocenila, že sa v jednotlivých cirkevných zboroch snažíme o misijnú prácu, ale nie vždy dostatočne reagujeme na výzvy, ktoré nám prináša dnešná doba. Preto treba uvažovať aj o nových spôsoboch a formách práce, ale zároveň si máme strážiť našu evanjelicko-kresťanskú identitu. „Uprostred množstva vnútromisijných aktivít v cirkevných zboroch, popri snahách o zachovanie vieroučnej čistoty, popri mnohých povinnostiach na hospodárskom poli – starostiach o chod cirkevných zborov, opravy budov, zachovávanie a zveľaďovanie hmotného dedičstva našich predkov atď., nezabudnime na to podstatné, prečo sme tu: Byť Mu svedkami – svedčiť o Moci, ktorou pôsobí v nás! Nestačí len v štatistických tabuľkách a vo výročných správach preukázať, že sme nezaháľali. Nestačí len byť svietnikom – zlatým, nablýskaným zvonka, no s umelým svetlom, ktoré nemá moc zapáliť druhých, lebo nie je živé, skutočné. Jediný Duch Svätý má moc urobiť z nás živých autentických svedkov Ježiša Krista, ktorí nielen navonok svedčia a svietia, ale vo vnútri horia – zapálení Božou láskou sa spaľujú – stravujú, s nasadením nezištne obetujú v službe cirkvi, a prostredníctvom ich úprimného autentického svedectva Duch zapaľuje srdcia a privádza do cirkvi aj ďalších!“

Sestra seniorka a neskôr aj brat predseda VMV BAS Tibor Jančík zároveň vyzvali cirkevné zbory k príprave na dôstojné oslavy 500. výročie reformácie.

Dôležitým bodom konventu boli voľby. Za riadnych seniorálnych presbyterov z duchovných boli zvolení Rastislav Hargaš, Miroslav Jäger a Radoslav Danko; z neordinovaných Ildikó Gyurcsiová (CZ Dunajská Streda). Náhradnými presbytermi sa stali Pavel Kollár za duchovných a Ján Bruncko (CZ Bratislava Legionárska) za neordinovaných. Náhradným delegátom na dištriktuálny konvent za ordinovaných bude Vladimír Kmošena. Za riadneho delegáta na synodu za ordinovaných bol zvolený Jan Oslík. Členom dištriktuálneho súdu za ordinovaných bude naďalej Ján Kolesár, riadnym členom generálneho súdu za neordinovaných Jaroslav Kaša (CZ Piešťany), náhradným členom generálneho súdu za ordinovaných Pavel Kollár a za neordinovaných Ján Evin (CZ Dunajská Lužná). Za seniorálneho právneho zástupcu bol zvolený Branislav Juráš (CZ Bratislava-Prievoz).

Konventuálov pred rokovaním pozdravil primátor Pezinka Oliver Solga. Po rozprave odzneli aj vstupy hostí: seniorálna koordinátorka SEŽ sestra Zuzana Ševčovičová informovala o príprave valného zhromaždenia Spoločenstva evanjelických žien 30. apríla v Kremnici a seniorálneho stretnutia žien 1. mája vo Veľkom Grobe; riaditeľka Evanjelického lýcea sestra Edita Prostredníková informovala o úspechoch Evanjelického lýcea v Bratislave a vyzvala na jeho podporovanie a propagáciu. Seniorálny koordinátor práce s mládežou Jozef Grexa vo svojom vstupe povzbudil prítomných k práci s dorastom a mládežou. Konventuálov pozdravil aj brat Ing. Kovář a upozornil na knihu Arabský svet – iná planéta? od Emire Khidayer.

Po prijatí uznesení sestra seniorka Sidonia Horňanová ukončila konvent modlitbou a požehnaním. Na záver zaznela evanjelická hymna Hrad prepevný.