Výstavba evanjelického kostola v Žiari nad Hronom

„Ak Hospodin nestavia dom, márne sa namáhajú stavitelia; ak Hospodin nestráži mesto, márne bdie strážnik.“ (Ž 127, 1) Aj tieto slová platia o tých, ktorí sa rozhodli postaviť Boží stánok v okresnom meste Žiar nad Hronom.
Pôvodne malá obec Svätý kríž nad Hronom sa rozvojom priemyslu zmenila na mesto, kam sa prisťahovali obyvatelia - možno povedať - zo všetkých kútov Slovenska. Takto sa do katolíckeho prostredia dostali aj mnohí evanjelici, ktorí sa však počas minulého režimu nedokázali cirkevne organizovať. Až po revolúcii v roku 1989, ktorá okrem iného priniesla aj náboženskú slobodu, sa prebúdzali myšlienky po spoločných zhromaždeniach a silnela túžba mať aj v Žiari nad Hronom kostol a vlastné priestory na stretávanie sa.

Po prípravných prácach došlo v roku 2011 k naplneniu túžob a k samotnému začiatku výstavby. Dodnes je preinvestovaných cca 200 000 eur. Podľa predbežných prepočtov je na dostavbu potrebných ešte cca 100 000 eur. Nielen samotní evanjelici v Žiari nad Hronom a jeho okolí, ale mnohé cirkevné zbory i jednotlivci z celého Slovenska pomáhajú a prispievajú finančnými darmi. Mnohí sa za nás modlia, iní zas morálne podporujú. Uvedomujeme si, že cirkevné zbory či jednotlivci zápasia v neľahkej dobe niekedy aj doslova o prežitie. O to sme viac vďační a vážime si každú formu pomoci.

Stavba kostola a s ním spojeného pastoračno-evanjelizačného centra je po preinvestovaní finančných prostriedkov zakrytá, sú osadené dvere, okná, vo vnútri je urobená elektrina a rozvody vody. Budova je tak pripravená na zimu a podľa finančných prostriedkov budeme pokračovať budúci rok. V uplynulých dňoch sme spoločnými silami upravili vonkajší areál, realizovali sme terénne úpravy, čím sme skrášlili aj vonkajší vzhľad a prostredie novostavby.

Nezabúdame však budovať aj duchovný dom a pracovať na duchovnej roli. Už viac ako dvadsať rokov sa evanjelici v Žiari nad Hronom, ktorí patria do cirkevného zboru v Kremnici, stretávajú v Pohronskom osvetovom stredisku. Každú nedeľu sa konajú služby Božie, v týždni sa konajú biblické hodiny, na školách sa vyučuje náboženstvo. Od októbra t. r. sa budú všetky bohoslužobné príležitosti konať v budove Gymnázia Martina Rázusa v Žiari nad Hronom, ktoré sa nachádza presne oproti novostavbe nášho kostola. Týmto sa v podstate naučíme kráčať smerom, ktorým budeme prichádzať do Božieho domu po jeho dostavaní. V budúcnosti chceme rozvinúť prácu s deťmi, mládežou a pôsobiť misijne v celom meste i jeho okolí. Máme nádej, že dostavbou evanjelického chrámu Božieho a príslušného pastoračno-evanjelizačného centra sa ešte viac zviditeľní Evanjelická cirkev a. v. v tomto prostredí, porastie počet veriacich a tých, ktorí majú záujem poznať Božie slovo a v ňom zjaveného Trojjediného Boha Otca, Syna i Ducha Svätého.

Budeme aj naďalej vďační za každú čo i len morálnu podporu, slová povzbudenia i modlitby za dobré dielo, ktoré pri nás Pán Boh koná. Pre tých, ktorí máte túžbu podporiť nás v našom snažení aj finančne, uvádzame číslo nášho účtu: 2564641953/0200. Zároveň pripájame slová apoštola Pavla: „Každý (nech dá), ako si umienil v srdci, nie z neochoty alebo z prinútenia; lebo ochotného darcu miluje Boh.“ (2K 9, 7)