V Trenčíne si pripomínali 350. výročie narodenia Daniela Krmana

Počas 2. adventnej nedele 8. 12. 2013 si cirkevný zbor v Trenčíne pripomínal na službách Božích 350. výročie narodenia evanjelickej osobnosti, superintendenta Daniela Krmana, ktorý sa narodil v Omšení neďaleko Trenčianskych Teplíc.
Na slávnostných službách Božích poslúžil kázňou slova Božieho dôstojný brat generálny biskup Miloš Klátik, ktorý so svojou manželkou Oľgou Klátikovou, domácim bratom farárom Jánom Bunčákom a bratom kaplánom Dušanom Vaňkom poslúžil aj liturgiou. Brat generálny biskup s domácim bratom farárom a kaplánom prislúžili velebnú sviatosť Večere Pánovej.

Brat generálny biskup v kázni poukázal na to, že advent je časom nádeje, ktorú mal aj Daniel Krman ml. (o ňom si môžete prečítať v rubrike História - Významné osobnosti), a tým je príkladom i pre nás. Hoci počas života zažil aj súženie a napokon väzenie, mal nádej v Hospodinovi, ktorý je naším útočiskom: "Evanjelický duchovný, superintendent Daniel Krman ml. má nezastupiteľné miesto v dejinách ECAV na Slovensku. Jeho viera, presvedčenie, jeho vzdelanie i skúsenosti života ho viedli k nekompromisnému postoju v otázkach viery. To, samozrejme, znamenalo aj mnohé problémy, strádania i prenasledovanie jeho osoby.
Daniel Krman ml. bol hlavnou osobnosťou Ružomberskej synody našej cirkvi, ktorá sa konala v roku 1707. Stál pevne na základoch Písma svätého, na pozícii Lutherovho kristocentrizmu. Môžeme povedať, že v otázkach viery zabránil zániku našej evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na našom území začiatkom 18. storočia. Nielen za zmienku stojí napr. aj to, že spolu s Matejom Bellom preložil Bibliu. Prežil nemecký exil a od roku 1729 až do svojej smrti v r. 1740 bol väznený v Bratislave.
Daniel Krman žil i umieral v nádeji a nádejou Ježiša Krista. Takáto kresťanská nádej nie je len nejakou kresťanskou teóriou budúcnosti, ale znamená konkrétnu skutočnosť v každodennom živote."