V Rim. Brezove odkrývajú staré maľby

V júli 2014 v Ev. a. v. kostole v Rimavskom Brezove začali druhú etapu v rámci obnovy chrámu, a to reštaurovaním víťazného oblúka v lodi pôvodného kostola. Odkrývajú pritom maľby, ktoré uzrú svetlo sveta po vyše štyristo rokoch.
Evanjelický kostol v Rimavskom Brezove bol pôvodne postavený ako jednoloďová stavba s pravouhlým presbytériom na východe a na západnej strane s vežou. V prvej polovici 14. storočia presbytérium zaklenuli krížovou klenbou, konsekrovali a neskôr vymaľovali. Maľby, ktoré pochádzajú zo 60. – až 80. rokov 14. storočia, boli pretreté počas reformácie, keď sa kostol dostal pod protestantskú konfesiu. V 18. a 19. storočí bol kostol niekoľkokrát stavebne upravovaný. Najrozsiahlejšia úprava bola realizovaná v rokoch 1887 – 1893.

Nástenné maľby v presbytériu, ktoré boli do toho času zamietnuté a zatreté, boli sondážne odkryté miestnym evanjelickým farárom Jánom Liszkayom v roku 1887. V roku 1893 „znalci vládneho komisariátu krajinského na zachovanie umeleckých pamiatok“ odkryli a opravili viac ako tri štvrtiny presbytéria. Samotná renovácia však prebehla rýchlo a nešetrne s použitím nevhodných domalieb.

Odborné reštaurovanie stredovekého presbytéria sa začalo na prelome rokov 2005 – 2006 s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR a spolufinancovaním evanjelického cirkevného zboru. Celkove náklady na obnovu presahovali výšku 68 000 eur. Výskumy a reštaurátorské práce v presbytériu boli ukončené v roku 2012. V roku 2013 sa evanjelický cirkevný zbor prihlásil s obnoveným presbytériom do súťaže Kultúrna pamiatka roka 2012, ktorú vyhlásilo Ministerstvo kultúry SR. Cirkevný zbor získal hlavnú cenu v podobe bronzovej sochy Fénixa, finančnej odmeny ako aj diplomov pre reštaurátorov.

Pre cirkevný zbor, ako aj celý tím odborných pracovníkov bolo veľkým zadosťučinením získať toto ocenenie. Za celou obnovou kostola totiž stojí mnoho stretnutí, rozhovorov, kompromisov, štúdia, písania projektov, získavania financií a až následne samotné výskumy a realizácia v podobe reštaurovania. Nehovoriac o tom, že vďaka brezovskému evanjelickému cirkevnému zboru sa dostalo ocenenie Fénix po prvýkrát do okresu Rimavská Sobota. Prvá etapa reštaurovania pôvodného gotického kostola sa teda ukončila s výbornou známkou.

„V júli tohto roku sme začali s reštaurovaním víťazného oblúka v lodi pôvodného kostola. Ide o druhú etapu v rámci celej obnovy chrámu. Reštaurovanie je realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR vo výške 10 000 eur a 5 % spolufinancovaním cirkevného zboru. Je dôležité spomenúť, že v prvej etape išlo o reštaurovanie už odkrytých malieb. (Tie boli odkryté v roku 1893 a reštaurované v rokoch 2005 až 2012.) V druhej etape však odkrývame maľby, ktoré uzrú svetlo sveta po viac ako štyristo rokoch. Od reformačných čias totiž neboli odkryté. To znamená, že doteraz neboli nikde ani zdokumentované. Sami sme vo veľkom očakávaní, čo na pôvodnom víťaznom oblúku uvidíme. Nielen pri odhaľovaní jednotlivých postáv, ale aj celkového výrazu.“