V Moravskom Lieskovom nezabudli na SNP ani 1. svetovú vojnu

V Moravskom Lieskovom nezabudli na SNP ani 1. svetovú vojnu

V posledný augustový týždeň si − viac ako inokedy − spomíname na udalosti spred 70 rokov. Členovia CZ ECAV Moravské Lieskové so svojím zborovým farárom Petrom Macom si okrúhle výročie SNP pripomenuli návštevou Banskej Bystrice.
Pamätník SNP sme navštívili v stredu 27. augusta, teda tesne pred celoslovenskými oslavami. So záujmom, s pietou a úctou sme si prezreli vystavené exponáty a dobové materiály. Sprevádzal nás mladý sprievodca, ktorý toto obdobie nezažil, ale erudovane a oduševnene vysvetľoval súvislosti. Boli medzi nami aj cirkevníci, ktorí ako deti tieto udalosti zažili na vlastnej koži a konfrontovali jeho výklad so svojimi zážitkami. Cestou sme sa zastavili v slobodnom kráľovskom meste Zvolen, kde sme si prezreli repliku pancierového vlaku Hurban. Vlak vyrobili pracovníci zvolenských železničných dielní začiatkom októbra 1944.

Vďaka nášmu kňazovi bratovi Petrovi Macovi sme využili príležitosť a ochotu dôstojného brata dištriktuálneho biskupa Milana Krivdu a navštívili sme aj jeho biskupský úrad. Prijal nás v jednoduchej, ale účelne zriadenej rokovacej miestnosti, porozprával nám o svojej každodennej náplni práce, odpovedal na naše otázky a ponúkol nás šálkou dobrej kávy. Na záver nám na spomienku odovzdal knižku o živote našich vierozvestcov Konštantína a Metoda. My sme mu na poďakovanie, že nám venoval svoj vzácny čas, odovzdali malý darček reprezentujúci náš kraj. Naša cesta sa začala modlitbou, a tak sme sa v zdraví vrátili vo večerných hodinách do svojich domovov.

Na službách Božích v 11. nedeľu po Svätej Trojici sme si v zbore pripomenuli aj druhé okrúhle výročie pripadajúce na tento rok - vypuknutie prvej svetovej vojny. Na základe kázňového textu z G 5, 1 „Kristus nás oslobodil, aby sme boli slobodní. Stojte teda a nedajte sa znova zapriahnuť do jarma otroctva“ zborový farár Peter Maca poukázal na neslobodu človeka zajatého zákonom, hnevom, hriechom a smrťou do Krista, zhodenie jarma tohto otroctva Vykupiteľom. Táto práva sloboda v Kristu nás vyzýva aj k slobode občianskej a národnej. Tak v minulosti po stáročnom utrpení našich predkov jarmo neslobody vierovyznania lámali Dr. Martin Luther, Leonard Stöckel, Juraj Turzo, Eliáš Láni, jarmo národného povedomia štúrovci, jarmo národnej neslobody predkovia v zákopoch 1. svetovej vojny či na bojiskách tej druhej. Pravá sloboda však nesmie viesť k anarchii, ale k uvedomelej zodpovednosti, zodpovednosti pred Pánom Bohom, svojimi blížnymi aj sebou samým. Po kázni zazneli v kostole verše Krvavých sonetov od nášho barda P. O. Hviezdoslava v podaní sestry Ľubice Kusendovej. V nich zaznel ostrý postoj básnika proti vojne. V sonetoch síce autor nenachádza priamu odpoveď, ale predsa jasne tuší, že jej príčinou je egoizmus jednotlivcov. V záverečných veršoch vyjadril túžbu po mieri a vieru v ľudskejšie, spravodlivejšie usporiadanie spoločnosti.

Brat farár v krátkom príhovore zdôraznil aj fakt, že nevyriešené problémy a sankcie po 1. svetovej vojne boli príčinou vzniku 2. svetovej vojny, ktorej súčasťou bolo aj Slovenské národné povstanie. Na záver svojho príhovoru prečítal mená 73 lieskovských a dolnosrňanských evanjelikov, ktorí padli v 1. svetovej vojne.

V kostole bola pri tejto príležitosti zriadená aj malá výstavka pripomínajúca túto tragickú udalosť. Kiež verše evanjelika Hviezdoslava „Slovák objíma zem rodnú s všetkou ľúbosťou; oltárom mu Tatry štít; sťa pozostatky ctí si kosti predkov“ v nás prebudia zdravú národnú hrdosť i pravú zodpovednosť za dianie v spoločnosti.

Galéria k článku