Uctili si pamiatku väznených kňazov

Presbyteri z CZ ECAV Považská Bystrica, pracovníci SED v Košeci aj cirkevníci z Košece a Ilavy si v nedeľu 3. júla 2016 uctili požehnanú pamiatku väznených evanjelických kňazov, ako aj generálneho biskupa ECAV Pavla Uhorskaia.
Pri pamätnej tabuli umiestnenej na väzenskom múre ilavskej väznice zaznela modlitba brata diakona Ľubomíra Marcinu, duchovného správcu CZ ECAV Považská Bystrica, a príhovor na text List Židom 13, 7 − 9. Nasledovalo položenie kytice a pieseň „Smieť žiť pre Krista“.

Tomuto pietnemu aktu predchádzali služby Božie s Večerou Pánovou v kaplnke RKC v Ilave, ktorú v peknom počte zaplnili naši veriaci. Brat diakon Ľubomír Marcina o. i. v krátkosti pripomenul aj bohatú históriu evanjelickej cirkvi v Ilave, ktorú pred 405 rokmi vizitoval evanjelický superintendent Eliáš Láni a z ktorej sa zachoval rozsiahly protokol. Počas piesne „Svieť svetlo svieť“ sa rozsvietil starožitný luster (dar brata Marcinu na uctenie pamiatky jeho nedávno zosnulej matky Boženy Marcinovej). V závere bola vyslovená vďaka novému ilavskému farárovi RKC Mgr. Petrovi Hrenákovi, rodákovi z Považskej Bystrice, za poskytnutie kaplnky pre konanie evanjelických služieb Božích aj v budúcnosti a nádej na ekumenickú spoluprácu v tomto okresnom meste. Tóny organu v prekrásnom akustickom priestore rozozvučal Dr. Martin Melišík, ktorý sprevádzal piesne aj liturgiu.