Svetový deň modlitieb 2016 v Kremnici

Prvý marcový piatok 2016 sa ekumenickou bohoslužbou k Svetovému dňu modlitieb pripojili aj Kremničania. Zúčastnila sa nenej viac ako stovka veriacich z evanjelickej i rímskokatolíckej cirkvi.
Naše spoločenstvo tento rok svojou prítomnosť obohatili aj členovia cirkevného zboru Príbovce, spevokol dospelých i detský spevokol Soľničky zeme. Medzi zúčastnenými boli farári príbovského cirkevného zboru Marek a Zuzana Szabóovci, kňazi z rímskokatolíckych farností v Kremnici a Žiari nad Hronom Marián Krajč a Ján Kuneš, český evanjelický kazateľ Stanislav Kaczmarczyk a domáci zborový farár Jozef Pacek.

Materiály k bohoslužbe tento rok pripravili ženy z Kuby. Atmosféru Kuby naviedla kubánska hudba a typický kubánsky nástroj – kongo, za zvuku ktorého vstupovali účinkujúci do chrámu. So situáciou na Kube, s radosťami, starosťami aj problémami tejto krajiny nás oboznámili deti v rámci úvodnej detskej bohoslužby. Ďalej nás celým programom sprevádzali ženy zo Spoločenstva evanjelických žien v Kremnici, ako aj ženy z miestnej rímskokatolíckej farnosti. Slávnostným kazateľom slova Božieho pri tejto príležitosti bol brat farár Stanislav Kaczmarczyk. V kázni, ktorú zameral na modlitebný život veriaceho kresťana, vyzval najskôr k vďake za matky a otcov, ktorí svoje deti vedú k modlitbám. Stručne nám priblížil i dejiny prvých kresťanov, ktorí neustále zotrvávali na modlitbách, a tak sa modlitba stala pilierom prvotnej kresťanskej cirkvi. Preto musí byť modlitba neoddeliteľnou súčasťou života cirkvi i dnes. Mnohými príkladmi zo života poukázal na dôležitosť modlitby a na to, ako Boh modlitby človeka vypočúva. Okrem niekoľkých výziev k modlitebnému životu v závere svojej kázne vyslovil i jednu osobnú výzvu – výzvu k modlitbám za český aj slovenský národ.

Zbierkou, ktorú sme zadržali, chceme podporiť kubánsku Radu cirkví a projekt Charity Kuba. Program bol popretkávaný piesňami spevokolu dospelých a detského spevokolu Soľničky zeme z Príboviec. K modlitbám sa napokon pridali aj prítomní kňazi a na záver udelili celému zhromaždeniu požehnanie. Po zaspievaní piesne „Zbohom si dajme“ sme sa nasýtení hojným Božím duchovným požehnaním rozlúčili.