Stretnutie pod Maginhradom

Kým 5. júla sa celá naša cirkev zišla k ucteniu si pamiatky Cyrila a Metoda na hrade Branč, o deň neskôr si evanjelici z CZ ECAV Hrachovo pripomenuli nielen pamiatku vierozvestov, ale aj pamiatku mučeníka pre pravdu − Majstra Jana Husa.
Členovia cirkevného zboru sa zhromaždili v poľovníckej chate pod bájnym hradom Maginhrad. Podľa povestí práve na Maginhrade sídlila husitská posádka. Husiti prebudovali aj kostol v neďalekých Malých Teriakovciach, ktorý patrí do nášho cirkevného zboru.

Spevom piesní z Evanjelického spevníka, modlitbou, biblickým zamyslením a krátkou prednáškou o husitoch v Gemeri a Malohonte sme si priblížili odkaz kostnického mučeníka pre dnešnú dobu. Práve husiti boli tými, ktorí v Gemeri pripravili pôdu na prijatie Lutherovho reformačného učenia. Po zaspievaní hymnickej piesne „Kto za pravdu horí“ nasledovalo voľné bratsko-sesterské spoločenstvo, ktoré pri guláši, dobrom víne a koláčoch pripravených našimi sestrami, ako aj speve ľudových piesní poslúžilo na utuženie našich vzájomných vzťahov a pocitu spolupatričnosti.

Veríme, že sa nám podarilo začať dobrú tradíciu a o rok sa pod Maginhradom stretneme znova.