Stretnutie farárov a ich rodín v Nemecku

Letné obdobie sa v našich životoch spája s prázdninami, dovolenkami. Je to čas, keď sa snažíme oddýchnuť si a načerpať nielen telesné, ale i duchovné sily. Príležitosťou na to bolo i stretnutie farárov a ich rodín v Nemecku 19. − 24. 8. 2013.
Stretnutie organizoval Západný dištrikt ECAV na Slovensku s podporou projektu Hoffnung für Osteuropa i farárskeho spolku v Durínsku.

V pondelok sa vydalo 31 bratov a sestier (z toho 11 detí) cez Čechy do nemeckého Neudietendorfu. Napriek tomu, že sme do cieľa pricestovali v nočných hodinách, v zariadení Zinzendorfhaus nás s láskou privítali predseda farárskeho spolku v Durínsku M. Michaelis, ktorý nás aj obetavo sprevádzal väčšinu nášho pobytu v Nemecku, a podpredseda farárskeho spolku M. Thurm.

Na druhý deň ráno sme navštívili mesto Erfurt a v ňom Dóm, v ktorom bol Dr. Martin Luther v roku 1507 vysvätený za kňaza, a augustínsky kláštor, do ktorého sa rozhodol vstúpiť. Popoludní sme sa stretli s biskupkou EKM Ilse Junkermannovou.

V stredu smerovali naše kroky do mesta Eisleben. Tu nás čakala prehliadka Lutherovho rodného domu i domu, kde zomrel, chrámu, kde bol Luther pokrstený, chrámu, kde kázal svoju poslednú kázeň, chrámu St. Annenkirche a kláštora, kde vizitoval augustínskych mníchov. Večer sme strávili v cirkevnom zbore v Mellingene. Po pobožnosti v miestnom chráme Božom sa konalo stretnutie s členmi cirkevného zboru a farármi.

Štvrtý deň bol venovaný Eisenachu. Vystúpili sme na hrad Wartburg, kde sa Luther skrýval 10 mesiacov pod menom rytier Juraj. V tom čase preložil Novú zmluvu do nemeckého jazyka a napísal 14 teologických spisov. V Eisenachu nasledovala prehliadka domu, kde Luther býval, a prijali sme i ponuku navštíviť múzeum J. S. Bacha.

V predposledný deň ráno nás čakala cesta z Neudietendorfu do Wittenbergu. I tu bol pre nás prichystaný zaujímavý program: prehliadka Zámockého kostola, kde je Luther pochovaný pod kazateľnicou, následne prehliadka mesta s odborným výkladom. Popoludní naše kroky smerovali do Lutherovho a Melanchtonovho domu, odtiaľ do Kolégia, kde sme sa stretli so zástupcami SLZ, a nakoniec do Lutherovej záhrady, kde deti súťažili v hľadaní Stromu reformácie, ktorý tam za našu cirkev zasadil brat generálny biskup M. Klátik v roku 2010.

Keďže všetko má svoj čas, ako nás na to upozorňuje biblická kniha Kazateľ, po prenocovaní v Lutherovom hoteli vo Wittenbergu sme sa v sobotu ráno vydali na cestu domov.

Ďakujeme Pánu Bohu za toto požehnané stretnutie, za Jeho ochranu, za vzácne chvíle vzájomného spoločenstva pri ranných a večerných pobožnostiach i spoločných rozhovoroch, ako aj za získanie zaujímavých vedomostí. Vďaka patrí aj farárskemu spolku v Durínsku za ich láskavosť, podporu a všetku starostlivosť. Za sprevádzanie počas jednotlivých dní ďakujeme bratom farárom Michaelisovi, Thurmovi, Kaschovi, Kiehnemu s manželkou, ako aj bratovi biskupovi Schneiderovi a ďalším. Naše úprimné poďakovanie patrí bratovi generálnemu biskupovi M. Klátikovi a dištriktuálnemu biskupovi M. Krivdovi za neraz veľmi náročné tlmočenie do slovenčiny i do nemčiny počas celého pobytu a bratovi dištriktuálnemu biskupovi aj za zorganizovanie a naplánovanie celého stretnutia.