Stretnutie artikulárnych zborov 2015

Stalo sa dobrou tradíciou, že prvá polovica septembra patrí stretnutiam artikulárnych zborov. Dňa 13. septembra 2015 sa konal už IV. ročník. Zástupcovia piatich artikulárnych zborov - Istebné, Leštiny, Svätý Kríž, Kežmarok a Hronsek - prijali pozvanie do Hronseku.
Podnet k stretnutiam dal cirkevný zbor v Istebnom. Cieľom je utvrdiť sa vo viere v Trojjediného Pána Boha, vzájomne sa bližšie spoznať a podeliť sa so skúsenosťami. Myšlienka sa ujala a je vždy radosťou raz v roku sa zísť. Hosťujúcim je vždy jeden z cirkevných zborov.

Sľubný priebeh stretnutia predznačovalo slnkom naplnené ráno. Vítalo účastníkov, ktorí sa zhromažďovali na nádvorí kostola. Slávnostnú atmosféru v areáli dreveného chrámu vytvárala dychová hudba nábožnými piesňami z Evanjelického spevníka.

V úvode slávnostných služieb Božích účastníkov privítala domáca sestra farárka a deti z domáceho cirkevného zboru. Zhromaždenie pozdravil starosta obce Hronsek Ing. Miroslav Ostrihoň, PhD. Slovom Božím poslúžila sestra farárka Janka Velebírová-Hudáková z Leštín. Služby Božie spestrilo pásmo „Tajomstvo chrámu“ a spev spevokolov z Leštín a Kežmarku. Program dotvárali prehliadky dvoch kultúrnych pamiatok. Najprv to bol vodný hrad z 14. a 15. storočia, ktorý prechádza v tomto čase rozsiahlou rekonštrukciou. Tento priestor je vzácnym pre domácich viery, nakoľko od roku 1710 bol miestom služieb Božích až do roku 1726, t. j. postavenia dreveného artikulárneho kostola. Druhým je barokový kaštieľ z 18. storočia. Jeho majitelia rovnako významne podporovali evanjelikov v tunajšom prostredí.

Súčasťou dňa bola aj detská besiedka a tržnica duchovných možností, v rámci ktorej sa prezentovali jednotlivé cirkevné zbory svojimi materiálmi, literatúrou, nápadmi.

Popoludnie bol zamerané na priblíženie života a myšlienok apoštola Pavla, Majstra Jana Husa, Dr. Martina Luthera a Johanna Sebastiána Bacha - mužov minulosti, ktorých odkaz znie do našej prítomnosti, a to v literárno-dramatickom pásme s názvom Kristus – uholný kameň života človeka a cirkvi. Dej bol naštudovaný mládežou cirkevného zboru pod vedením Daniela Výrostka, herca DJGT vo Zvolene. Pretkaný bol hudobnými vstupmi - organovou hudbou Mgr. art. Jána Bulu, sólovým spevom O. Brozmanovej a spevom domáceho spevokolu.

Viera nie je len minulosťou, ale aj aktuálnou prítomnosťou. Svedectvo o tom vydal vedúci mládeže z Istebného.

Záver stretnutia tvorila pietna spomienka na miestnom cintoríne, kde je pochovaný evanjelický kňaz, autor viacerých odborných štúdií o spisovnej slovenčine, tvorca duchovnej piesne - Jozef Melcer s manželkou. Vďaka Pánu Bohu za požehnanie, ktoré na nás spočinulo. Ešte dlho v nás budú rezonovať myšlienky z prežitého. Pre domáci cirkevný zbor o to viac, že si v tomto roku pripomína 290. výročie položenia základného kameňa ich chrámu Božieho.