Stretnutia po rokoch - duchovná kvapka

Pri pohrebnej počestnosti jednej z prvých maturantiek Ing. Viery Valáškovej, manželky nebohého brata farára Mgr. Valáška, ktorá sa konala 29. augusta 2016 v Brezovej pod Bradlom, sa zišli aj jej bývalí spolužiaci.
Títo spolužiaci (je ich čoraz menej) si možno spomenuli nielen na základy vzdelania, ktoré dostali, ale aj na základy kresťanskej viery, ktorá pomáhala dobu Bohu nežičlivú preklenúť nielen zvečnelej sestre, ale aj ďalším spolužiakom.

Nedávno sa začal školský rok a my - skôr narodení - sme si pri výročiach ukončenia štúdií zaspomínali na študentské časy. V dobe nedávno minulej sa nemohlo spomínať napríklad na evanjelické gymnázium, ktoré paradoxne za tzv. slovenského štátu zriadila evanjelická cirkev, resp. už v Pánu zosnulí farári Pavel Lacko a ThDr. Július Cibulka... Naše generácie majú neraz krátku pamäť, čo je na škodu, veď už vyše 25 rokov sa nemusíme obzerať a strachovať, či to niekto nezneužije, alebo nám „to nespočíta". Biblia hovorí: Kto sa bojí, nie je dokonalý v láske, a tiež: Kto ma vyzná pre ľuďmi, toho vyznám aj ja pred Otcom, ktorý je v nebesiach...

Nie všetci sme mali možnosť študovať na škole, ktorá mala pôvodne prívlastok cirkevná, no po rokoch už je možnosť poďakovať sa aj v chráme Božom za rodičov a učiteľov, čo nám dávali z veriaceho srdca a presvedčenia hodnoty vzdelania a kresťanskej orientácie.

S mojimi spolužiakmi sme tak urobili v bohuznámej škole. Kiež je to príkladom aj ostatným, spomínajúcim aj na stránkach (nielen) cirkevných časopisov.