Spomienkové slávnosti v Piešťanoch

Cirkevný zbor ECAV na Slovensku Piešťany si pripomenul 65. výročie vzniku matkocirkvi Piešťany na službách Božích v nedeľu 6. 10. 2013. Pripomenuli sme si aj pamiatku prvého duchovného pastiera Štefana Dlháňa.
V tento deň uplynulo presne 65 rokov od chvíle, ako Dištriktuálny konvent ZD na Starej Turej schválil vznik samostatného cirkevného zboru, členovia, ktorého predtým patrili do CZ Vrbové. K tomuto rozhodnutiu viedol nárast v počte členov a potreba pastorálnej starostlivosti o žiakov v školách i o kúpeľných hostí.

Pri príležitosti 60. výročia odňatia štátneho súhlasu Štefanovi Dlháňovi sa v Evanjelickom a. v. kostole v Piešťanoch konal klavírny recitál Jána Raua, poslucháča konzervatória v Žiline, potomka rodiny Štrbkovej, ktorá bola aktívna v CZ v Piešťanoch aj za čias pôsobenia Štefana Dlháňa (pozri v rubrike História - Významné osobnosti). Vystúpil aj zborový spevokol pod vedením Ing. Ľudovíta Michalku s piesňou: „Kto za pravdu horí.“

V zborovej sieni sme zároveň odhalili obraz s podobizňou Štefana Dlháňa a sprístupnili sme aj výstavu o pôsobení Štefana Dlháňa i o živote cirkevného zboru v prvých rokoch jeho existencie. Prítomní boli aj potomkovia Štefana a Boženy Dlháňovci. V ich mene sa prihovoril a na rodičov si zaspomínal syn Ľubor. Prítomní pod vedením zborového spevokolu zaspievali obľúbenú pieseň farára Štefana Dlháňa v biblickej kraličtine „Pán Buh jest má sila i doufaní“. Vypočuli sme aj báseň „V Piešťanoch“ v podaní zborového kronikára Mgr. Mateja Tótha, ktorú zložili pred niekoľkými rokmi na jeho počesť.

Spomienkový večer bol príležitosťou upevniť sa v presvedčení, že je hodno stáť v službe Hospodinovi v každej dobe.