Spomienka na návrat Novoklenovčanov

Dňa 2. mája 2014 uplynulo 67 rokov od návratu Novoklenovčanov na Slovensko. Túto udalosť si pripomenuli rodáci z dcérocirkvi Kráľ-Abovce i okolitých fílií Cirkevného zboru ECAV Tornaľa 4. 5. 2014 na službách Božích v Králi.
Liturgoval a kázal domáci brat farár Marcel Ištván. V kázni na text J 10, 11 − 18 pripomenul, že Pán Ježiš ako dobrý Pastier sprevádzal Novoklenovčanov na ich pútnickej postati po celých 120 rokov prežitých v inonárodnom prostredí na Podkarpatskej Rusi, tak aj pri ich pri návrate do rodiska otcov – na Slovensko.

Pietna spomienka sa konala po skončení služieb Božích pri pamätníku Novoklenovčanov v areáli kostola v Králi, kde si účastníci položením kytice kvetov uctili ich pamiatku. Asi 80 účastníkom tejto spomienky sa prihovoril Michal Hruška st., predseda Miestneho odboru Matice slovenskej v Králi. Pripomenul slová Jána Vladimíra Hroboňa, farára v Novom Klenovci, o situácii Novoklenovčanov po presídlení na Slovensko do obcí južného Gemera, ako boli zverejnené v EPST č. 21 z 1. 8. 1947, teda štyri mesiace po ich návrate na Slovensko. Jeho slová „Milí Novoklenovčania, buďte trpezliví, držte spolu, pomáhajte si a buďte verní Pánu Bohu! On spomôže“ nestratili na aktuálnosti ani dnes. Do programu prispel i ženský spevokol dcérocirkvi Kráľ-Abovce.

Pri tejto pietnej spomienke sme si zároveň pripomenuli aj 95. výročie tragickej smrti gen. M. R. Štefánika a na záver sme spoločne zaspievali pieseň „Kto za pravdu horí...“.