Spomienka na Juraja Langsfelda v Kremnici

Spomienka na Juraja Langsfelda v Kremnici

V CZ ECAV Kremnica si 22. júna 2014 pripomenuli pamiatku J. Langsfelda pri príležitosti 165. výročia jeho popravy 22. júna 1849 v Kremnici. Na spomienkových službách Božích sa zúčastnili predseda Matice slovenskej Marián Tkáč, viceprimátor mesta Kremnica Igor Kríž, zástupcovia a obyvatelia obce Sučany.
Nie je žiadnym tajomstvom a je všeobecne známe, že evanjelická cirkev dala nášmu slovenskému národu množstvo velikánov, ktorí sa zasadili o existenciu, slobodu, právo slovenského národa. Mnohých poznáme z učebníc dejepisu, ale sú aj takí, ktorých mená v nich nenájdeme. Jedným z nich bol aj mladý evanjelický učiteľ Juraj alebo – ako ho mnohí volali – Ďurko Langsfeld, rodák zo Sučian, ktorý svoj mladý život položil za náš slovenský národ.

V kázni domáci brat farár Jozef Pacek o. i. povedal, že „sme tu dnes preto, aby sme si uctili pamiatku bojovníka, ktorý bojoval slovom, odvahou, bohabojným životom, vierou v živého Boha. Našou úlohou dnes nie je oslavovať človeka ani pestovať kult tej či onej osobnosti. Chceme dnes oslavovať Boha jednak za to, že daroval život i Langsfeldovi a mnohým ďalším bojovníkom za pravdu, spravodlivosť a slobodu, a potom aj za to, že v slobodnej a demokratickej krajine môžeme dnes žiť“. Langsfeld je známy svojím výrokom, keď krátko pred popravou povedal kremnickému kňazovi: „Teraz ma, velebný otče, súdia Maďari, nepriatelia, ale budú ma súdiť niekedy i Slováci a u tých by som nechcel prepadnúť.“ „Ak by sme chceli súdiť, alebo lepšie povedané posúdiť Langsfelda, potom by sme o ňom museli vydať pozitívne svedectvo,“ podotkol v kázni domáci brat farár a pokračoval: „Iste, bol človek so svojimi chybami aj zlyhaniami, ale odvaha ísť na smrť, dobrovoľne sa vzdať života pre pravdu a spravodlivosť – to sa musí oceniť. Aj na Langsfeldovi, aj na mnohých ďalších. Langsfeld neprepadol, ale jeho odkaz žije v spomienkach slovenského národa.“ Svoju kázeň na text Sk 10, 34 – 35 zakončil slovami: „Národ bez Boha a Jeho lásky neprežije a zahynie. Boh miluje a požehná národy, ktoré Jeho uznajú za najvyššiu autoritu, ktoré sa dobrovoľne podriaďujú Jeho svätej vôli a požehná každého jednotlivca, ktorý v ktoromkoľvek národe sa Ho bojí a koná spravodlivo.“

Po skončení služieb Božích sa veriaci presunuli na miesto niekdajšej popravy, kde dnes stojí hrob a veľký náhrobný kameň. Položením vencov a kvetov, prednesom básní a spevom piesní si uctili jeho pamiatku predstavitelia Matice slovenskej, miestneho odboru Matice slovenskej v Kremnici, mesta Kremnica, obce Sučany aj rodinní potomkovia.

Galéria k článku