Spomienka na Dr. Karola Kuzmányho

Dňa 31. októbra 2004 bola slávnostne osadená busta Dr. Karola Kuzmányho pred Evanjelickým a. v. kostolom v Leviciach. Okrúhle 10. výročie tejto udalosti si pripomenuli levickí evanjelici na slávnostných službách Božích 31. októbra 2014.
Služby Božie vykonal zborový farár ThDr. Martin Riecky. Venované boli Pamiatke reformácie, a zároveň spomienke na Dr. Karola Kuzmányho ako superintendenta a tvorcu Patentu (cirkevnej ústavy zameranej proti maďarizácii) z roku 1859. Pán Ježiš povedal, že ako prenasledovali Jeho, tak budú prenasledovať i jeho nasledovníkov. Dialo sa tak v živote mnohých ľudí v dejinách cirkvi, či už to bol napríklad Majster Ján Hus, Dr. Martin Luther, Dr. Karol Kuzmány. Ich viera a boj za svätú vec evanjelia Kristovho nás dodnes povzbudzuje, aby každý z nás bojoval svoje osobné boje za správne hodnoty, vyplývajúce z našej kresťanskej viery.

Po službách Božích pripravil miestny odbor Matice slovenskej v Leviciach pásmo, ktoré priblížilo život Dr. Karola Kuzmányho. V rámci tohto programu sa prezentoval matičný spevokol Domovina a mnohí členovia miestneho evanjelického cirkevného zboru. Spomienka vyvrcholila položením pamätného venca k buste Dr. Karola Kuzmányho predsedom Miestneho odboru Matice slovenskej v Leviciach Mgr. Miroslavom Považanom. Prítomní zaspievali Kuzmányho hymnickú pieseň Kto za pravdu horí.

Spoločenstvo všetkých prítomných následne pokračovalo pri spoločnom občerstvení AGAPÉ v cirkevných priestoroch.