Spoločný zborový deň cirkevných zborov Piešťany a Vrbové

Spoločný zborový deň cirkevných zborov Piešťany a Vrbové

Cirkevné zbory ECAV Piešťany a Vrbové sa stretli na spoločných službách Božích v 13. nedeľu po Sv. Trojici 14. 9. 2014, aby prežili spoločný zborový deň. Tieto cirkevné zbory boli až do roku 1949 súčasťou jedného vrbovského cirkevného zboru. Na službách Božích kázal generálny biskup Miloš Klátik.
Brat generálny biskup v úvode kázne oslovil vrbovských a piešťanských cirkevníkov: „Dnes je vo vašich cirkevných zboroch Vrbové a Piešťany sviatok, ktorý nám pripomína, že váš spoločný chrám Boží vo Vrbovom bol slovom Božím a modlitbami posvätený pred 85 rokmi. Bol postavený namiesto pôvodného – zbúraného tolerančného chrámu Božieho, ktorý bol posvätený v 16. nedeľu po Sv. Trojici v r. 1784, teda pred 230 rokmi. A pred 231 rokmi – presne dnes na deň i na nedeľu: 14. septembra 1783, v 13. nedeľu po Sv. Trojici – si spoločne pripomínate znovuobnovenie cirkevného zboru, keď sa konali prvé služby Božie. Konali sa síce v stodole, ale v srdciach našich predkov vtedy určite vládla vďačnosť k Pánu Bohu a veľká radosť. Takisto aj dnes, keď si toto všetko spolu pripomíname, musíme mať v srdci vďačnosť k Pánu Bohu za to, že sa staral o našich predkov, ktorí sa na Neho vo viere spoliehali aj v ťažkých obdobiach a stará sa aj o nás dnes.“

Liturgiou poslúžili manželka brata biskupa sestra farárka Mgr. Oľga Klátiková, Mgr. Branislav Dolinský a Mgr. Miroslav Jäger. Pri priblížení histórie jubileí poslúžili domáci zboroví farári.

Podujatie sa malo konať v prírode, v amfiteátri na Pustej Vsi, kde CZ Vrbové koná každým rokom služby Božie v rámci zborového dňa a konajú sa tam aj krajské slávnosti pri výročiach Slovenského národného povstania, no konalo sa v kultúrnom dome na Prašníku, čo je obec patriaca do Cirkevného zboru ECAV Vrbové, nakoľko nepriaznivé počasie a prudké dažde znemožnili stretnutie v chráme Božej prírody. Prašník postihli 12. 9. záplavy.

Dôvodov na spoločnú oslavu a vďaku voči Pánu Bohu bolo viacero. Na pripomienku prvých služieb Božích, ktoré boli odbavené v stodole v roku 1783 po vydaní Tolerančného patentu, sme si zaspievali pieseň, ktorú spievali aj naši predkovia pred 231 rokmi, vďační za rozhodnutie cisára Jozefa II. Na základe jeho Tolerančného patentu bol postavený a posvätený aj pôvodný tolerančný kostol vo Vrbovom pred 230 rokmi. Ten bol však zbúraný v roku 1928 a práve pred 85 rokmi bol postavený terajší chrám vo Vrbovom. Okrem pamätných historických udalostí sme spomínali na našich kňazov, ktorí boli aktívni v protifašistickom odboji či patrili medzi perzekvovaných ľudáckym alebo komunistickým režimom. Uctili sme si pamiatku Jozefa Bučka, ktorý pôsobil aj vo Vrbovom a staral sa aj o vtedajší filiálny cirkevný zbor Piešťany; zomrel v koncentračnom tábore v Ebensee v noci zo 6. na 7. mája 1945; a Alexandra Baricu, ktorý bol tiež činný v protifašistickom odboji a pred 55 rokmi bol uväznený následnou totalitou. Pripomenuli sme si aj prvého piešťanského farára Štefana Dlháňa, ktorý bol ordinovaný pred 70 rokmi a v Piešťanoch bol vyvolený pred 65 rokmi; jeho otec bol kantorom a učiteľom vo Vrbovom. Napokon sme venovali pozornosť aj spomienke na ev. a. v. farára Viliama Raaba, ktorý síce v Piešťanoch priamo nepôsobil v kňazskej službe, ale keď mu nebolo umožnené ďalej pôsobiť v jeho cirkevnom zbore v Revúcej, slúžil v Piešťanoch i v neďalekej Brezovej pod Bradlom ako zborový kantor. Zomrel pred 20 rokmi. Prítomní boli aj niektorí rodinní príslušníci menovaných bratov farárov, ako aj pozvanie prijali primátor mesta Vrbové Ing. Ján Jánoška a starosta obce Prašník Emil Škodáček s manželkami.

Po kázni a modlitbe brata biskupa sa ešte domáci brat farár pomodlil pri 3. výročí smrti brata farára Ivana Rubaninského (┼ 15. 9.) spolu s prítomnou manželkou Vlastou a rodinou brata generálneho biskupa. Pred modlitbou sme zaspievali verš piesne „K Tebe, ó, Bože môj“. Brat farár Rubaninský pôsobil aj v neďalekom Novom Meste nad Váhom.

Program spestrili recitácie príležitostných básní – úryvky z „Krvavých sonetov“ od P. O. Hviezdoslava a „Modlitba viery“ od spomínaného Alexandra Baricu. Pod vedením Ing. Ľudovíta Michalku, zaťa Viliama Raaba, piešťanský zborový spevokol zaspieval pieseň „Kto za pravdu horí“. Vypočuli sme si aj mládežnícku pieseň v podaní spojenej mládeže piešťanského a vrbovského cirkevného zboru. Napokon zaznela aj pieseň v nemčine, ktorú precítene zaspieval cirkevník z Piešťan Lothar Walter.

Pri záverečnej kolekte sme prosili Pána Boha za pokoj a mier na zemi, za rodiny i našu cirkev v tomto čase, za chorých i umierajúcich, ale aj za príhodné počasie.

Po slávnostných službách Božích nasledovalo pohostenie výborným gulášom a zákuskami, kde bol aj priestor na vzájomné rozhovory. Rozchádzali sme sa duchovne posilnení, vo viere utvrdení, láskou zapálení i nádejou potešení.

Galéria k článku