Spojená pastorálna konferencia BAS a Brnianskeho seniorátu ČCE

V Ev. kostole vo Veľkých Levároch sa 9. 6. 2015 na slávnostných službách Božích s Večerou Pánovou zišlo bratstvo a sesterstvo dvoch susedných seniorátov za účasti dôstojného brata biskupa ZD Milana Krivdu. Kázňou slova Božieho na tému vzkrieseného a nás očakávajúceho Krista Pána poslúžil brat farár Štepán Hájek zo zboru ČCE Brno-Husovice.
Pracovná časť konferencie prebiehala v znamení vzájomného zoznamovania a rozhovorov v pastorálnom centre CZ ECAV Veľké Leváre. Bratislavský seniorát (29 cirkevných zborov a Brniansky seniorát (22 cirkevných zborov) poskytol množstvo zaujímavých zborových, cirkevných, spoločenských impulzov a informácií, ktoré nás podnietili a obohatili k vzájomnej spolupráci.

Brniansky seniorát deklaroval svoju bohatú činnosť a vízie cez brata seniora Jiřího Grubera, ktorý poukázal aj na ekonomickú situáciu cirkví v Česku. Keďže cirkvám bude štátna dotácia medziročne znižovaná o 5 %, rozdiel má byť dofinancovaný z cirkevných zdrojov, zo zvýšenej obetavosti cirkevníkov a z projektov podávaných cirkevnými zbormi na podporované aktivity. Za Bratislavský seniorát a Západný dištrikt ECAV prezentovali duchovnú prácu v rôznych oblastiach sestra seniorka Sidonia Horňanová a dôstojný brat biskup Milan Krivda.

Konferencia pokračovala v závere prednáškou brata Martina Kováča, seniorálneho archivára, o Ľudovítovi Štúrovi – osobnosti slovenského národa, a zároveň aj protagonistovi česko-slovenskej vzájomnosti, ktorá je stále aktuálna.

Stretnutie vo Veľkých Levároch, ktoré ležia v strede vzdialenosti medzi týmito seniorátmi, utužilo a povzbudilo vzájomné susedské vzťahy a máme nádej, že budú ďalej rásť. Konferenciu, ktorú viedli predsedovia obidvoch pastorálnych konferencií – brat Mgr. Martin Šefranko z Bratislavy a brat Mgr. Filip Keller z Brna, ukončil modlitbou dôstojný brat biskup ZD Milan Krivda.