Spevokol LAUDATE spieval v Sliezsku

Spevokol LAUDATE spieval v Sliezsku

Členovia petržalského spevokolu Laudate prežili štyri požehnané dni od 1. do 4. mája 2014 v Sliezsku, kde sa zoznamovali so životom evanjelikov Sliezskej cirkvi evanjelickej a. v. v ČR, a zároveň nacvičovali nový program.
Cestou do cieľa našej cesty v školiacom stredisku KARMEL v Smiloviciach, ktoré patrí Kresťanskému spoločenstvu pri Sliezskej cirkvi evanjelickej a. v. v ČR, sme absolvovali prehliadku zámku Lednice a zastavili sme sa i vo Valašskom skanzene v Rožnove pod Radhoštem.

V piatok sa nám venoval domáci brat farár Boleslav Firla, ktorý nás sprevádzal po celý deň. Ako prvé sme navštívili diakonické zariadenie Sliezskej diakonie EBEN-EZER v Českom Tešíne-Žukove, kde vytvárajú doslova rodinné prostredie pre svojich mentálne postihnutých klientov, pričom sa ich usilujú pripraviť i na samostatné fungovanie v bežnom živote. Súčasťou zariadenia sú chránené sociálno-terapeutické dielne, kde môžu rozvíjať svoje schopnosti aj klienti z okolia. Táto návšteva zanechala v nás azda najhlbšie dojmy. Je obdivuhodné, že pri Sliezskej cirkvi evanjelickej a. v. v ČR, ktorá má len asi 15 000 členov v 24 cirkevných zboroch, funguje taká inštitúcia, akou je Sliezska diakonia, ktorá má vyše 60 stredísk rôzneho zamerania, kde sa asi o 8000 klientov stará okolo 600 zamestnancov!

Veľmi sa nám páčili aj evanjelické kostoly v Českom Tešíne – Na Nivách i v Poľskom Tešíne – Kostol Pána Ježiša. Všade sme sa oboznámili s históriou uvedených cirkevných zborov i s rôznorodými aktivitami tamojších evanjelikov v súčasnosti a stihli sme vyskúšať aj akustiku kostola.

Zaujímavá bola i návšteva Múzea Juraja Tranovského v Tranoviciach, odkiaľ pochádzajú Tranovského prarodičia (už v Poľskom Tešíne sme videli pamätnú tabuľu na miestach, kde sa Juraj Tranovský narodil, a jeho pamätník pred Kostolom Pána Ježiša). Manželka domáceho brata farára Tyrlíka nám okrem múzea ukázala i viacfunkčné priestory ich kostola a porozprávala nám o ich cirkevnom zbore. Za zmienku určite stojí, že má len 680 členov, ale naozaj rôznorodé aktivity a na služby Božie pravidelne prichádza okolo 100 dospelých a 100 detí! Pred kostolom stojí socha Juraja Tranovského, kde sme si spravili spoločnú fotografiu.

Naše sobotňajšie putovanie sme zakončili návštevou cirkevného zboru v Komornej Lhotke. Pán farár nás previedol priestormi zborového domu, v ktorom vyvíjajú bohaté aktivity; no nielen tam, ale aj v susedných štyroch obciach, ktoré patria do ich cirkevného zboru. Navštívili sme aj ich tolerančný kostol, ktorý je zmenšeninou kostola v Poľskom Těšíne. Cirkevný zbor má 1200 členov a na služby Božie len do Komornej Lhotky prichádza 250 – 350 veriacich. Zvlášť požehnane majú rozbehnutú prácu s deťmi a mládežou: spolu s manželkou Renátou, rod. Tlkancovou (pôvodom zo Slovenska) a jednou katechétkou učia náboženstvo 100 detí; detskú besiedku, ktorú majú na piatich miestach, navštevuje dokopy okolo 120 detí; mládežníkov je asi 70. Okrem toho majú aj stretnutia „S“ – strednej generácie, stretnutia „D“ – dôchodcov, dva spevokoly, mládežnícku kapelu, dychovku atď.

Vyvrcholením nášho pobytu však bola účasť na nedeľných slávnostných službách Božích v Komornej Lhotke, ktoré boli venované 232. výročiu posvätenia ich chrámu Božieho. Kázňou slova Božieho poslúžila sestra farárka Eva Kolesárová a spevokol Laudate zaspieval štyri piesne. Na popoludňajšom koncerte, ktorý striedavo poľsky, česky aj slovensky moderoval domáci brat farár Boleslav Firla, sa duchovným slovom prihovoril biskup Sliezskej cirkvi evanjelickej a. v. v ČR Jan Waclawek, ako aj petržalský zborový farár Ján Kolesár. V programe vystúpil spojený domáci spevokol, spevokol zo susedných Tranovíc a záver koncertu patril šiestim majstrovsky zaspievaným piesňam petržalského spevokolu pod vedením dirigenta Tomáša Rojčeka.

Ďakujeme Pánu Bohu za možnosť oboznámiť sa so životom evanjelikov v Sliezsku. Naša vďaka patrí aj všetkým, ktorí nás počas nášho výletu prijali, a našim farárovcom Jánovi a Eve Kolesárovcom za organizačnú prípravu celého podujatia.