Služby Božie v piešťanských kúpeľoch

Začiatky bohoslužobného života v Piešťanoch si pripomenuli v Nedeľu po Vstúpení 17. mája 2015 na slávnostných misijných službách Božích, ktoré sa konali v Hudobnom pavilóne v Mestskom parku v Piešťanoch.
Piešťanskí evanjelici a ich hostia si pripomenuli prvé pamätné evanjelické služby Božie, ktoré sa konali po dlhých 200 rokoch odvtedy, ako piešťanský evanjelický cirkevný zbor v protireformácii zanikol. Tieto pamätné služby Božie sa konali pred 120 rokmi v miestnej škole a dali podnet na vznik dcérocirkvi Vrbového v Piešťanoch. Uskutočnili sa pri príležitosti kúpeľnej liečby princeznej Pauliny von Württemberg v roku 1895.

Spomenuli sme si na nich aj na ďalšie evanjelické osobnosti, ktoré sa liečili alebo boli spojené s piešťanskými kúpeľmi, napr. palatína Stanislav III. Turzu, farára a básnika Adama Trajana, spisovateľku Mária Rázusovú-Martákovú, ktorá sa v Piešťanoch liečila na reumu a napísala o tom aj dojímavú zbierku básní Vyznanie, z ktorej sme si vypočuli báseň.

Slávnostnou kazateľkou bola doc. ThDr. Sidonia Horňanová, PhD., ktorá vo svojej kázni, založenej na slovách z Evanjelia podľa Jána 7, 37 − 8 poukázala na to, že v cirkvi zo slova evanjelia vyviera prameň živej vody aj pre nás všetkých, ktorí slovo Božie počúvame a sviatosti prijímame.

Na službách Božích v predsvätodušnú nedeľu sme prežívali aj radosť z prítomnosti zástupcov našich partnerských cirkví a cirkevných zborov. Prihovoril sa nám Dr. Rainer Stahl, generálny tajomník Spolku Martina Luthera z Erlangenu, a zástupca Spolku Martina Luthera a maďarských evanjelikov v Rakúsku Pál Fónyad. Na týchto službách Božích sa zúčastnili aj členovia z partnerských evanjelických cirkevných zborov z Uherského Hradišťa-Luhačovíc a z poľskej Ustrone, odkiaľ prišiel aj zborový spevokol a zaspieval viaceré piesne. Mohli sme si takto uvedomiť aj význam spojitosti evanjelických cirkví vo svete.

Liturgovali, emeritný senior Mgr. Miroslav Jäger, farár z bývalej matkocirkvi vo Vrbovom, a Mgr. Ondrej Peťkovský, predseda Spolku Martina Luthera na Slovensku a domáci zborový farár Branislav Dolinský.

Želáme si, aby piešťanský cirkevný zbor bol i naďalej oázou pokoja, v ktorom sa budú môcť napiť z prameňa živej vody Ježiša Krista mnohí unavení a chorí pútnici aj domáci viery, aby aj z nás dnes tiekli prúdy živej vody pre potešenie našich blížnych.