Slávnostná príležitosť v Dobroči

V Cirkevnom zbore ECAV Dobroč sa 7. decembra 2014 konali služby Božie pri príležitosti posvätenia nových bohoslužobných nádob k Večeri Pánovej. Posvätenie vykonal brat generálny biskup Miloš Klátik. Spovedným príhovorom napomenul a povzbudil brat senior Ivan Mucha.
V niektorých cirkevných zboroch sú honosné, v iných jednoduché; raz krásne zreštaurované, inde ich drží „pokope“ skutočne len viera, nádej a láska. Práve tie naše v Dobroči potrebovali nemalú investíciu. Touto cestou vyjadrujeme v mene CZ ECAV Dobroč poďakovanie spolku Martin-Luther-Bund s centrálou v Erlangene (Nemecko) za dar pre náš cirkevný zbor a generálnemu biskupskému úradu za osobnú angažovanosť pri našej žiadosti.

Pôvodný kalich nesie na sebe nápis s menom farára Pavol Švehla, ktorý pôsobil na Dobroči od roku 1818. Bezmála 200 rokov slúžili tieto bohoslužobné nádoby k prisluhovaniu sviatosti Večeri Pánovej. Koľko to bolo prisluhovaní, koľko ľudí, koľko hriechov, koľko tajomstiev, koľko odpustenia, to za tie roky nespočíta nik. Isté však zostáva, čo sviatosť Večeri Pánovej, čo sám Kristus, daný nám, prítomný pri nás a napokon v nás, spôsobuje. Zjednotenie rodín skrze odpustenie, zrovnoprávnenie ľudí cez jednoduché pokľaknutie. Sláva na výsostiach Bohu, pokoj na zemi a dobrú vôľu ľuďom. Čo viac si môžeme v advente či vo vianočných dňoch a v novom roku priať?