Slávnosť v cirkevnom zbore v Sucháni

V Cirkevnom zbore ECAV Sucháň sme 21. júna 2015 v 3. nedeľu po Svätej Trojici (Deň otcov) mali slávnostné služby Božie spoločne u aj s Cirkevným zborom ECAV Dačov Lom, na ktorých sme si pripomenuli 125. výročie smrti Pavla Dacsu.
Pavel Dacso, posledný potomok dacsovskej rodiny, bol zemepánom, podporovateľom a zástancom evanjelickej cirkvi aj inšpektorom cirkevných zborov. Zomrel 19. 7. 1890.

Prítomných na službách Božích privítal dozorca Cirkevného zboru ECAV Sucháň brat Ján Martuš. Ako slávnostného kazateľa sme privítali dôstojného brat biskupa ZD ECAV Mgr. Milan Krivdu. Povzbudil, ale aj napomenul nás Božím slovom z Evanjelia podľa Lukáša 10, 25 − 37. V liturgii poslúžili sestra Mgr. Martina Krivdová, tajomníčka pre vnútornú misiu ZD ECAV, a domáci zborový farár Mgr. Juraj Macko.
Pri tejto príležitosti sme pre cirkevné zbory prijali od predsedu heraldickej komisie pri MV SR PhDr. Ladislava Vrtela, CSc., aj heraldické listiny a erby pre cirkevné zbory Dačov Lom a Sucháň. Erby cirkevných zborov nám na používanie priliehavým slovom, ale hlavne modlitbou odovzdal brat konsenior HOS Mgr. Miroslav Dubek.
Po prevzatí erbov poďakoval brat dozorca cirkevného zboru Dačov Lom Ján Brláš. Pásmo o histórii obce a cirkevného zboru Sucháň spojené s piesňami našich sestier, ktoré boli oblečené v ľudovom kroji, nacvičil brat presbyter Ján Miháľkin. Na slávnosti sa zúčastnil aj starosta obce Dačov Lom Štefan Škraban.

Po slávnostných službách Božích naši vzácni hostia pri farskej budove v Sucháni zasadili aj Strom reformácie č. 94 – borovicu čiernu pri príležitosti 125. výročia smrti Pavla Dascu a odovzdania erbu cirkevnému zboru Sucháň.

Spoločne sme potom stretli pri pohostení a záujemcovia mohli navštíviť aj múzeum v starom historickom dome a výstavu diel šikovných rúk našich sestier v obecnom kultúrnom dome.

Foto: Ladislav Kukula