Slávnosť inštalácie v Kalinove

V Kalinove sa pri príležitosti Pamiatky posvätenia chrámu Božieho 25. 9. 2016 za bohatej účasti veriacich z matkocirkvi v Kalinove a filiálok Breznička a Veľká Ves uskutočnila inštalácia zborového brata farára Ondreja Šoltésa.
Inštaláciu viedol vznešený brat senior NOS Ivan Mucha. Kazateľom slova Božieho bol velebný brat farár Ľubomír Ďuračka z Nového Mesta nad Váhom, pri ktorom bol brat Ondrej Šoltés rok kaplánom. Liturgovala i velebná sestra farárka z Poltára Janka Lauková, ktorá pred príchodom brata farára Ondreja Šoltésa administrovala CZ Kalinovo.

Velebný brat farár Ondrej Šoltés pôsobil v kalinovskom cirkevnom zbore dva roky ako námestný farár; po vzájomnej dohode sa rozhodli pre trvalejší vzťah a brata farára si zvolili za zborového farára. Stal sa 29. kazateľom slova Božieho v CZ Kalinovo. „Ďakujeme Trojjedinému Pánu Bohu, že sa naše cesty stretli, že sme spoznali brata farára a jeho manželku Mišku,“ povedala v úvodnom pozdrave zborová dozorkyňa Mária Ziváková. Privítala aj hostí, a to pána kanonika rímskokatolíckej cirkvi v Kalinove Štefana Kosturka, brata kazateľa CB v Kalinove Pavla Bombu s manželkou, starostu obce Kalinovo Jána Šárkana s manželkou a hostí z rodiny inštalovaného brata farára.

Na slávnostných službách Božích poslúžil aj zborový spevokol piesňou Len jednu prosbu k Tebe mám. Pred záverečnou liturgiou zazneli pozdravy brata seniora Ivana Muchu, za Rímskokatolícku cirkev sa prihovoril ThLic. Štefan Kosturko, za Cirkev bratskú brat Pavol Bomba a za CZ sestra zborová dozorkyňa Mária Ziváková, ktorá básnickým slovom z pera svojho predchodcu, básnika Jozefa Trtola, vyjadrila nádeje, očakávania, pokánie aj vieru, že si navzájom – CZ a farár – budú pevným bodom ako Božie zasľúbenia, na ktoré sa môžu spoľahnúť.

Pri východe z kostola po slávnostných službách Božích gratulovali inštalovanému zborovému farárovi Ondrejovi Šoltésovi aj veriaci z CZ ECAV Kalinovo.

„Hospodina, svojho Boha, nasledujte, Jeho sa bojte a Jeho prikázania zachovávajte, Jeho hlas poslúchajte, jemu slúžte a jeho sa pridŕžajte!“ (5M 13, 5)

Chrám Boží v Kalinove je národná kultúrna pamiatka, ktorého sakristia je z 13. storočia, oltár je barokový a kazateľnica klasicistická.