Seniorátne stretnutie žien NOS 2016

V nedeľu 18. 9. 2016 sa v Lučenci konalo seniorátne stretnutie žien Novohradského seniorátu. Kázňou slova Božieho poslúžila Mgr. Soňa Pichnarčíková a liturgiou evanjelické farárky Mgr. Dana Pavlovkinová a Mgr. Mária Hroboňová.
Po zaznení správy seniorátnej koordinátorky SEŽ Mgr. Milice Jozafovej o práci žien zaznela prednáška o prenasledovaní evanjelických kňazov počas komunizmu. Predniesla ju sestra Ing. Viola Fronková, MLitt., ktorá sa výraznou mierou podieľala na vydaní knihy generálneho biskupa Pavla Uhorskaia Cirkev v útlaku a doplnila ju o nové informácie. Referovala nám o prenasledovaných kňazoch pochádzajúcich z Novohradu alebo tu pôsobiacich. Priblížila nám represálie proti prvej evanjelickej farárke Darine Bancíkovej, ktorá pôsobila v Lučenci a vo Veľkom Lome, proti neskoršiemu biskupovi Pavlovi Uhorskaiovi, rodákovi z Tomášoviec, proti Martinovi Straškovi, rodákovi z Poltára, proti Danielovi Janšovi, ktorý pôsobil v Poltári a Českom Brezove, proti Jánovi Trebulovi, farárovi v Uhorskom a Ozdíne a proti Dr. Júliusovi Jankovi, farárovi v Dolných Strhároch, neskôr vo Veľkom Krtíši, profesorovi na SEBF. Boli sme hlboko pohnutí svedectvom predovšetkým manželiek a detí postihnutých farárov, ktoré vyčítala z osobnej korešpondencie a denníkov. Svedčilo o úprimnej láske k Spasiteľovi, ochotnej niesť aj strasti prenasledovania.

Viola Fronková je útla žena, ale veľká prácou, ktorú koná. Dokumentuje a zhromažďuje informácie a fotografie priamo od rodinných príslušníkov, zo súdnych spisov, materiálov ŠtB o prenasledovaní evanjelických duchovných počas komunizmu. Je vskutku nepísanou zakladateľkou Ústavu pamäti ECAV a najpovolanejším odborníkom na túto tému v súčasnosti, lebo prináša cenné svedectvo o sile skúšanej aj zachovanej viery, ale aj o pádoch a zlyhaniach ECAV počas komunizmu.

Momentálne vo vydavateľstve VIVIT pripravuje do tlače druhý diel knihy Cirkev v útlaku, pozostávajúci zo životopisov ďalších menej známych prenasledovaných a služby pozbavených farárov. Zamýšľaný tretí diel by mal zachytiť represálie komunizmu proti študentom a vyučujúcim na SEBF. Pán Boh žehnaj službe Violy Fronkovej. Ak chcete podporiť jej prácu, určite si kúpte knihu Cirkev v útlaku, aby sa mohlo zafinancovať aj vydanie 2. a 3. dielu. Nech toto dielo prinesie svoje požehnanie a motiváciu k ozajstným zápasom v našej cirkvi v súčasnosti.