Seniorátne stretnutie POS v Beckove

V predvečer Kvetnej nedele, v sobotu 12. apríla 2014, sa v Ev. a. v. chráme Božom v Beckove stretli presbyteri, dozorcovia a spolupracovníci z cirkevných zborov Považského seniorátu na 4. seniorátnom stretnutí.
Pracovné stretnutie sme začali pôstnou piesňou. Pomodlila sa sestra farárka Jarmila Petrulová z Trenčianskych Stankoviec a hostí privítal domáci zborový dozorca. Oznámil, že po biblickom úvode sa presbyteri rozdelia do 4 pracovných skupín, kde budú diskutovať v začatých témach z minulého roku. V príhovore nás domáca sestra farárka vyzvala na základe slov z knihy Prísloví 4, 24, aby sme si v pôstnej dobe uvedomili, že pohľad do Božieho zákona je pre nás zrkadlom, v ktorom vidíme samých seba. Srdce naplnené múdrosťou od Hospodina vedie človeka k tomu, aby si ovládal svoje ústa a svoje pery, aby sa odúčal a vyhýbal falošným rečiam a zvrátenostiam úst. Lebo všetci, ktorí pracujú na budovaní kráľovstva Božieho v COJ, by sa mali snažiť o pravdivé ústa a čisté pery.

Na seminár bol pozvaný dôstojný brat generálny biskup Miloš Klátik, ktorý si pre nás pripravil prednášku na tému Financovanie ECAV. Kvôli pohrebnej rozlúčke s bratom generálnym dozorcom v. v. Ivanom Šenšelom sa ospravedlnil a prednášku nám predniesol brat riaditeľ GBÚ Dušan Vagaský.

Po prednáške sme si vypočuli krátke správy z pracovných skupín presbyterov. Milým hosťom bol pre nás aj brat generálny dozorca Imrich Lukáč, ktorý sa nám prihovoril slovami z 1Kor 15, 58: „Buďte pevní, neklátiví, rozhojňujte sa stále v diele Pánovom, vediac, že vaša námaha nie je márna v Pánovi.“ Pozdravil nás aj brat seniorálny dozorca Svetozár Naďovič a informoval nás o finančnom zabezpečení cirkevných zborov v POS. Zároveň poďakoval zborovým dozorcom, že sa začali pravidelne stretávať na poradách dozorcov.

Na záver sa pomodlila sestra farárka Iveta Kosečková zo Bziniec pod Javorinou a sestra seniorka POS Eva Juríková všetkým popriala požehnané veľkonočné sviatky a dala Áronovské požehnanie.

Na budúci rok chceme v pracovných skupinkách diskutovať práve o financovaní našej cirkvi v prípade odluky cirkvi od štátu. Na fare sme prijali pohostenie od beckovsko-kálnických cirkevníkov - tradičnú kapustnicu a chutné domáce koláče. Povzbudzujúce bolo, že na seminári sa zúčastnilo takmer 100 hostí spolu s domácimi viery. Prosme Pána Boha, aby napĺňal naše srdcia úprimnou ochotou, láskou, úctou, radosťou i zodpovednosťou na miestach, kde sme dostali od cirkevníkov dôveru. Prosme Ho, aby nás zhromažďoval a vzdelával pre naše ponaučenie a pre šírenie a budovanie Jeho kráľovstva Božieho.

Fotografie: Daniel Hladký