SEJ si pripomenula rod Maróthyovcov

Na stretnutí Slovenskej evanjelickej jednoty, odbor Novohradský seniorát, v spolupráci s CZ ECAV Lučenec 26. apríla 2015 sme si pripomenuli vzácne postavy evanjelickej cirkvi a slovenského národa z rodu Maróthyovcov, ktoré sú späté aj s naším seniorátom.
V úvodnej prednáške historika Jána Žiláka sme si vypočuli podrobný genealogický prehľad rodu Maróthyovcov. Sústredil sa viac na postavu menej známeho staršieho brata Jána Maróthyho, farára v Lučenci a Českom Brezove, ktorý prijal slovanské meno Pravdoľub, výstižné pre jeho celoživotné snahy a zápasy. Po prednáške prečítala sestra Marta Galádová úryvky z diela Rozpomienky na dni peknej mladosti od Daniela Vrahobora Maróthyho, ktorého 190. výročie narodenia si pripomíname tento rok. Vzdelanec, národný buditeľ, romantický básnik, ale predovšetkým 23 rokov ľuborečiansky duchovný pastier mal vplyv nielen vo svojom cirkevnom zbore, ale aj v širšom okolí a mal čulé kontakty s mnohými vplyvnými osobnosťami slovenského národa.

Brat farár Ľudovít Hroboň predniesol myšlienky z poslednej kázne Daniela Maróthyho, ktorú napísal niekoľko týždňov pred svojím skonom s prianím, aby bola prečítaná ľuborečianskemu cirkevnému zboru v nedeľu po jeho pohrebe. Vyznal im svoju lásku, s ktorou ich 23 rokov viedol ako duchovný pastier, napomínal ich k vernosti Pánu Bohu i k navštevovaniu chrámu, k mravnému životu, k peknému správaniu k vdove i zanechaným sirotám. Vystríhal ich pred hľadaním nástupcu, ktorý by sa nečestným spôsobom uchádzal o miesto. Sestra Kristína Becániová prečítala úryvky zo spomienok jeho dcéry Eleny Maróthy-Šoltésovej, ktoré vyšli pod názvom Sedemdesiat rokov života. Elena Maróthy-Šoltésová sa na konci 19. a začiatkom 20. storočia stala vedúcou osobnosťou ženského hnutia na Slovensku. Pôsobila nielen ako predsedníčka ženského spolku Živena, ale aj ako spisovateľka a aktívna pracovníčka pri zakladaní škôl pre dievčatá.

Predseda SEJ, odbor Novohradský seniorát, Pavel J. Králik zhrnul a zdôraznil najdôležitejšie udalosti, ale aj prínos Daniela Maróthyho a jeho dcéry Eleny. Z príspevku od Jána Jančoviča (EPST) prečítal informácie o dopisovateľoch z Novohradu, ktorí prispievali do Lichardovho časopisu Obzor. Popri Bodickovcoch zo Senného je tam spomenutý aj Daniel Maróthy ako včelár a ovocinár, ktorý svoje znalosti sprostredkúva ľudu na jeho hospodárske a vzdelanostné pozdvihnutie.

Hrou na organ nás pri speve piesní z Evanjelického spevníka sprevádzal brat Pavel Bajo. Po spomienke na T. G. Masaryka na marcovom stretnutí SEJ veríme, že budeme pokračovať v stretnutiach SEJ každú poslednú nedeľu v mesiaci so zaujímavým programom. V júni pripravujeme stretnutie venované 600. výročiu upálenia Jána Husa, na ktoré už teraz Novohradčanov srdečne pozývame do Lučenca.