Prvá návšteva generálneho biskupa v Siladiciach

V nedeľu 11. septembra 2016 generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik s manželkou navštívil Siladice – fíliu Cirkevného zboru ECAV Horné Zelenice.
Budova evanjelickej školy v Siladiciach rozhodnutím vtedajších štátnych orgánov zo dňa 29. 1. 1957 zostala šťastnou náhodou a pričinením brata farára Jána Kalúsa vo vlastníctve Cirkevného zboru Horné Zelenice s fíliou Siladice. Od roku 1945 sa v nej pre nedostatok žiakov neučilo. Horliví kresťania si ju prebudovali najprv na modlitebňu, a keď pristavili vežu, na malý kostolík. Zub času na ňom vykonal svoje dielo, a tak bolo potrebné čo-to poopraviť. Najprv sa vymenili plastové okná a dvere, neskôr strešná krytina a omaľovala sa fasáda.

Začiatkom roka 2016 prišla sestra kurátorka Milka Repková s myšlienkou vykonať rozsiahlu rekonštrukciu kostolíka a priľahlých priestorov. Hneď, ako to dovolilo počasie, zbúralo sa staré oplotenie, vykopali a zabetónovali sa nové základy, odvodnili sa základy budovy, obnovila sa fasáda, postavilo sa nové oplotenie a upravilo sa okolie. V interiéri sa vymenili koberce. No – práce „ako na kostole”! Všetku organizáciu si zobrala na svoje plecia, neúnavne zháňala financie, organizovala brigády. Dielo sa jej podarilo a chcela ho zavŕšiť pozvaním vzácneho hosťa. A stalo sa – dňa 11. septembra 2016 našu fíliu navštívil hosť najvzácnejší – brat generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik s manželkou.

Brata generálneho biskupa s manželkou, ako aj ďalších hostí privítala zborová dozorkyňa Janka Klačová. Brat generálny biskup poslúžil liturgiou a kázňou slova Božieho. V úvode kázne vyjadril radosť, že môže spoločne s domácimi viery ďakovať Pánu Bohu pri 58. výročí posviacky modlitebne za milosť, ktorú Pán Boh preukazoval, keď vo veľmi ťažkých päťdesiatych rokoch minulého storočia mohla byť budova evanjelickej školy upravená na modlitebňu a potom ďalej zveľaďovaná. Poďakoval všetkým, ktorí sa o ňu s láskou a obetavosťou starali a starajú. Na záver služieb Božích osobitne pozdravil účastníčku služieb Božích Annu Šimonákovú, ktorá sa v júli tohto roka dožila sto rokov.

Prítomných pozdravil aj seniorálny presbyter brat Peter Rybár. Sestra kurátorka Milka Repková sa menovite poďakovala všetkým, ktorí pomohli s financiami alebo sa zúčastňovali na brigádach. Zborová dozorkyňa Janka Klačová osobitne poďakovala sestre Repkovej a odovzdala jej kyticu kvetov na znak vďaky za zanietenie, úsilie a vytrvalosť, s akou sa starala, aby všetko bolo tak, ako si predsavzala. Po skončení služieb Božích sa brat generálny biskup pred kostolíkom rozlúčil s prítomnými, ktorí prišli nielen zo Siladíc, ale aj z Horných Zeleníc a okolia.

Program slávnosti pokračoval slávnostným obedom v Kultúrnom dome v Siladiciach, kde vzácnych hostí privítal starosta obce Róbert Repka. Hostia zotrvali s prítomnými v družnom, neformálnom rozhovore. Na záver sa brat generálny biskup poďakoval všetkým, ktorí sa zaslúžili o to, že sa v Siladiciach dobre cítili, a hlavne za neformálnosť a úprimnosť všetkých.

„Ale je z Tvojej veľkej milosti smiem vstúpiť v dom Tvoj, pred Tvojim svätým chrámom klaňať sa budem v bázni pred Tebou.“ (Ž 5, 8)

Fotografie:
Zborová dozorkyňa Janka Klačová privítala brata generálneho biskupa
Sestra kurátorka Milka Repková pri ďakovnom príhovore
Príhovor brata seniorálneho presbytera Petra Rybára
Zborová dozorkyňa ďakuje sestre kurátorke za jej obetavú prácu pri rekonštrukcii modlitebne
Medzi prítomnými bola aj storočná sestra Anna Šimonáková
Kostolík vo fílii Siladice