Presbyteri z Beckova sa inšpirovali na Morave

Počas víkendu 7. a 8. septembra 2013 niekoľko presbyterov z CZ ECAV Beckov s bratom dozorcom a so sestrou farárkou s rodinou po prvýkrát navštívili Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Miroslavi na južnej Morave.
Návšteve zboru v Miroslavi predchádzala zastávka v obci Kralice nad Oslavou, kde si v nastávajúcom týždni pripomenú 400. výročie vydania Kralickej Biblie. Tento český preklad Biblie bol vytlačený v miestnej tlačiarni Jednoty bratskej. Kralickú Bibliu preložili prekladatelia a teológovia Jednoty bratskej z pôvodných biblických jazykov - hebrejčiny, aramejčiny a gréčtiny (nie z latinskej Vulgaty). Svoj názov dostala Kralická Biblia podľa miesta vytlačenia, ktorým boli práve juhomoravské Kralice nad Oslavou.

Návšteva zboru v mestečku Miroslavi bolo prvým stretnutím českých a slovenských presbyterov, dozorcov (po česky kurátorov) a zborových farárov s cieľom zoznámiť sa s činnosťou tohto aktívneho a živého zboru s nádejou na nadviazanie vzájomnej spolupráce. Sobotné popoludnie a večer boli naplnené spoločnými rozhovormi o živote v oboch zboroch, o aktivitách, radostiach, ale aj o problémoch, s ktorými v zboroch zápasia. Stretnutie malo veľmi príjemnú, radostnú atmosféru vďaka pohostinnosti, srdečnosti a úprimnosti domácich bratov a sestier, ale aj vďaka domácemu bratovi farárovi Ondřejovi Titěrovi, ktorý "moderoval" celý nezvyčajný večer. Sestry a bratia boli srdečne prijatí a prenocovaní v rodinách. Nedeľné ráno patrilo účasti na službách Božích v miroslavskom kostole, kde zaznela okrem češtiny aj slovenčina v Áronovskom požehnaní, ktoré udelil domáci brat farár. Naša sestra farárka Monika Cipciarová pozdravila veriacich biblickým slovom: Viera je zaiste podstatou toho, čoho sa nádejame, a dôvodom toho, čo nevidíme. A okrem iného povedala, že u nás zápasíme a bojujeme o vieru ľudí, detí i dospelých. Že nás trápi ich ľahostajnosť k duchovným veciam. Viera je však dar od Pána Boha, nedá sa zdediť. ... úprimne veriaci kresťan ... musí byť príkladom vo viere ... vierou žiť ... viesť ku viere ďalších ... to je potom cesta aj k živému, aktívnemu spoločenstvu v cirkevných zboroch. Potom zazneli aj slová pozvania k nám, na Slovensko. Takže, ak Pán Boh dá zdravia a života, uvidíme sa niekedy začiatkom roka (na jar) 2014.

Inšpirujúcim zastavením na spiatočnej ceste bola aj návšteva v CZ ECAV
. Stretnutie s domácim bratom farárom-seniorom M. Hvožďarom zanechalo v každom z prítomných stopu. Jeho všestranná a pokorná služba ukazuje, ako je možné nasledovať Pána Ježiša v každodennom živote. Po výdatnom obede, ktorého sa nám tu dostalo, po prehliadke zborového centra, ktoré si domáci viery svojpomocne zrekonštruovali, a po prehliadke vrbovského kostola sme sa vrátili domov, aby sme získané rady, podnety, inšpiráciu a prežité chvíle pretavili do spoločnej práce pre rast duchovného života v našom cirkevnom zbore a Pánu Bohu na česť a chválu.

Vďaka patrí milým bratom a sestrám v Miroslavi aj vo Vrbovciach, ale najmä Pánu Bohu, ktorý nás viedol a chránil na ceste, a ktorý dáva silu a moc k životu vo viere a v láske.