Požehnaný čas s Candee Moser

Niekoľko dní hosťovala v Kremnici sestra Candee Moser, farárka Evanjelickej luteránskej cirkviv Amerike (ELCA)zo štátu Minnesota. Prežili sme s ňou požehnané chvíle v našom kremnickom cirkevnom zbore.
Ako farárka pôsobila v Trinity Lutheran Church v meste Stillwater a v Easter Lutheran Church v meste Eagan v Minnesote. Po ukončení práce zdravotnej sestry sa rozhodla pre štúdium teológie. A tak pri svojej súčasnej práci spája poznatky získané zo zdravotníckej praxe z nemocníc a domovov dôchodcov s duchovnými.

V rámci jej pobytu v Kremnici sme navštívili drevený artikulárny kostol v Hronseku, pozreli sme si stavbu nového evanjelického kostola v Žiari nad Hronom. V sprievode presbyterky Boženy Schniererovej a jej syna Róberta, navštívili aj iné banské mesto Banskú Štiavnicu a múzeum vo Svätom Antone.

Prežili sme tiež požehnané popoludnie v našom kremnickom cirkevnom zbore, kde sme usporiadali spoločné stretnutie, ktorého sa zúčastnilo niekoľko bratov a sestier. Vo vzájomných rozhovoroch sme spoznávali jedni druhých, porovnávali fungovanie cirkvi u nás a v Amerike. Veľmi povzbudivé boli slová, ktorými nám opisovala prácu, ktorú robí. Venuje sa ťažko chorým, umierajúcim a potom aj pozostalým rodinám, ktorých opustili ich najbližší. Pastorálne pôsobí najmä pri sprevádzaní zomierajúcich. V organizácii „Be Friend“ sa snaží byť skutočným priateľom – chápavým, ale hlavne duchovne nápomocným smútiacim a stratou blízkeho človeka zroneným. Na Slovensku, ale napríklad i v Čechách a v Poľsku organizuje kurzy a školí pracovníkov pre takúto službu blížnemu. Sme vďační za každé jej slovo i svedectvo viery, ktorým nám v našom zbore poslúžila.
Atmosféra stretnutia bola umocnená piesňami z nášho Evanjelického spevníka. Po malom občerstvení, ktoré pripravili sestry z nášho zboru, sme sa rozišli do svojich domácností. Vďaka Pánu Bohu za takých ľudí, ako je aj sestra farárka Candee Moser.