Posviacka zvona na kostole v Iži

V nedeľu 14. júna 2015 sme si vo fílii Iža (CZ ECAV Komárno) pripomenuli 3. výročie posvätenia kostola. Slávnostným kazateľom na službách Božích bol brat generálny biskup ECAV Miloš Klátik. Posviacku nového zvona pri tejto príležitosti vykonala Mária Popičová, konseniorka Dunajsko-nitrianskeho seniorátu.
Brat generálny biskup v kázni vyjadril radosť, že sa môže spolu s domácimi veriacimi tešiť z výročia posvätenia chrámu Božieho i z posviacky zvona. Vyzdvihol ich snahu o to, aby bol v Iži postavený chrám Boží, a poďakoval všetkým, ktorí sa o to zaslúžili, ktorí tento teraz chrám milujú a starajú sa oň, a najmä Pánu Bohu, ktorý toto všetko požehnáva. V duchu kázňového textu chrámovému zhromaždeniu povedal: „Konajme svoje kresťanské povinnosti. Bojujme dobrý boj viery, dbajme o evanjelicko-kresťanskú výchovu budúcich pokolení a výsledok vložme do Božích rúk. On svoje začaté dielo aj dokoná. Keď budeme na toto pamätať, budeme sa stále radovať, neprestajne sa modliť, za všetko ďakovať. Veď vždy je za čo ďakovať, vždy môžeme a máme dôverovať Pánu Bohu a v tomto vedomí žiť a konať, vždy je v čom sa rozhojňovať. V tom nech nám pomáha Trojjediný Pán Boh.“

Na službách Božích liturgovali bratia farári Radoslav Danko, Štefan Kiss a Miloš Zaťko a sestra farárka Jaroslava Zaťková. Prítomným sa prihovoril aj brat seniorálny dozorca DNS Vlastimil Synak. Zúčastnili sa i predstavitelia obce Iža, katolíckej cirkvi a reformovanej cirkvi, ako aj predstavitelia cirkevných zborov Komárno, Zemianska Olča, Nesvady, Svätý Peter a Pribeta. Služby Božie obohatil svojím vystúpením spevokol MO Matice slovenskej v Iži a spevokol Agapé z Nesvád.

Sestra presbyterka Helena Aggová v krátkosti priblížila históriu zvona, ktorý cirkevnému zboru darovala neznáma sestra a 30 rokov bol uložený na fare v Komárne poškodený – bez srdca. Cirkevný zbor dal tento zvon opraviť a namontovať do veže kostola v Iži v máji 2015. Od dnešného dňa bude zvolávať veriacich k službám Božím a vyprevádzať zosnulých na odpočinok. Vďaka Bohu za požehnanie tejto slávnosti!