Pohrebná rozlúčka s bratom farárom Mgr. Pavlom Radvánim

V sobotu 26. 1. 2013 sa najbližšia rodina, príbuzní, priatelia, oltárni bratia a sestry, ale aj vďační cirkevníci z Banskej Štiavnice, fílií Banská Belá a Kozelník a diaspor roztrúsených okolo Banskej Štiavnice, ale i z okolitých zborov Hontianskeho seniorátu lúčili s bratom Mgr. Pavlom Radvánim, evanjelickým farárom a dlhoročným seniorom Hontianskeho seniorátu v. v.
Pohrebná počestnosť za začala v banskoštiavnickom chráme Božom oslovením domácej sestry farárky L Kusendovej. Počas pohrebnej rozlúčky liturgovali Ľ. Hroboň, K. Kmecová, M. Šimko, H. Peničková a P. Paluga.

Zvesťou Božieho slova poslúžil a v nej potešoval prítomných smútiacich M. Krivda, biskup ZD. V kázni okrem iného spomenul neľahké časy, do ktorých sa brat farár narodil, ale i neprajnú dobu pre cirkev, počas ktorej slúžil. Vyzdvihol jeho obetavú prácu na vinici Pánovej, v ktorej stál dlhých 53 rokov. V tejto náročnej službe mu ochotne pomáhala manželka, najmä ako kantorka. Brat biskup ďalej uviedol, že brat farár bol ochotný ešte aj ako dôchodca vypomáhať tam, kde jeho službu potrebovali. Na záver brat biskup na základe biblického textu L 24, 29 dodal: „Tak, ako brat farár vždy kráčal s Bohom, tak Pán Boh zostával s ním a pri ňom. V šťastí, ale i v bolesti, v tvrdých skúškach. Nikdy ho neopustil. Všetkých pozostalých napomínal: „Dal by Pán Boh, aby sme čím viacerí sa snažili žiť podľa Božích prikázaní a svojím príkladom slúžili iným za vzor hodný nasledovania.“

Odobierku a báseň Z. Oravcovej „Za milovaným otcom“ predniesla domáca sestra farárka L. Kusendová. Za Cirkevný zbor ECAV Banská Štiavnica sa so zosnulým bratom farárom rozlúčila sestra dozorkyňa Ľ. Blašková, ktorá vo svojom príhovore vyzdvihla dlhoročnú obetavú službu zosnulého v tomto CZ. Za Hontiansky seniorát sa rozlúčil B. Beňuch, seniorálny dozorca Hontianskeho seniorátu. Za ZED preniesla rozlúčkovú reč sestra farárka A. Gabčanová a pripojila báseň „Ja domov túžim ísť“. V mene mesta Banská Štiavnica vystúpila primátorka N. Babiaková a ocenila prácu brata farára aj na poli mesta a poďakovala za rozširovanie duchovných hodnôt, ktoré rozsieval v meste Banská Štiavnica a okolí.

Telesné ostatky brata farára boli následne uložené k hrobovému odpočinku na Evanjelickom cintoríne „Za Klopačkou“ v Banskej Štiavnici.

Nech Pán Boh poteší všetkých, ktorí sú jeho odchodom bolestne dotknutí. Nech požehná vďačnú spomienku v srdci všetkých vďačných veriacich.

Foto: Ľubomír Lužina