Poďakovanie za úrody zeme v Púchove

V 21. nedeľu po Svätej Trojici 16. októbra 2016 v púchovskom evanjelickom zbore slávili sviatok Poďakovanie za úrody zeme, na ktorom privítali vzácnych hostí z Třinca.
Pozvanie sestry farárky Lenky Rišiaňovej prijali farári z Třinca - manželia Špánkovci. Prítomný bol aj bývalý generálny dozorca doc. Ján Holčík. Brat farár Ondrej Rišiaň spolu s manželmi Špánkovcami liturgoval na službách Božích. Sestra farárka Zuzana Szpaková, rod. Špánková, bola na službách osobitne privítaná ako rodáčka z nášho cirkevného zboru - z neďalekých Streženíc.

A práve ona bola slávnostnou kazateľkou. Za základ výkladu slova Božieho si vybrala slova z Mt 13, 44: „ Podobné je kráľovstvo nebeské pokladu skrytému na poli, ktorý človek našiel a skryl. Od radosti nad ním ide, predá, čo má, a kúpi to pole.“ Poznamenala, že úrody zeme získava roľník najstarším remeslom na svete. Už od nepamäti musí obrábať pole v pote tváre, aby dosiahol úrodu, ale ani to nestačí, lebo zasiate zrno nie je zárukou, že bude úroda . Roľník túto istotu nemá - stačí, že príde búrka, a navnivoč sa obráti námaha. Zdôraznila, že práve roľník stojí rok čo rok tejto pravde najbližšie. Vie, že bez Božej milosti a požehnania nebude ani „ Božieho chleba“. Preto by sme mali ďakovať Pánu Bohu, že nám požehnáva naše úrody a prosiť o najväčší dar a poklad – poklad viery.

Po kázni zborový spevokol zaspieval prekrásnu pieseň Sme kvety záhradníka neba... Spoločenstvo v chráme však s radosťou a vďakou Pánu Bohu spievalo i príležitostné piesne, ako bola napríklad pieseň 363 „Vďaka Ti, Bože, nebeský Otče, za krásu sveta, za každý plod, za plné klasy, za poľné kvieťa, za dary zeme, lesov a vôd“.