Po schválení projektu pokračuje reštaurovanie barokového oltára

Po schválení projektu pokračuje reštaurovanie barokového oltára

V Cirkevnom zbore ECAV Rimavské Brezovo po ukončení reštaurovania stredovekého presbytéria začali s treťou etapou reštaurovania barokového oltára v ich chráme Božom.
„Zachované zhmotnené dedičstvo po minulých generáciách nám dáva do rúk pomyselnú štafetu od našich predkov, ktorú budeme odovzdávať ďalej našim potomkom. To, čo nebude zničené a bude schopné sprostredkovať autentické, neskreslené informácie o živote, duchovnej, kultúrnej a hospodárskej vyspelosti v minulosti v našej spoločnosti, závisí od každého z nás. Aj keď sme z právneho hľadiska často výhradnými vlastníkmi tej-ktorej časti kultúrneho dedičstva, z časového hľadiska ju spravujeme iba na prechodný čas. Preto máme nielen právnu zodpovednosť, ale aj morálnu povinnosť starať sa o kultúrne pamiatky.“ (Vademecum, Pamiatkový úrad SR, Bratislava 2009)

Slová o zachovaní a starostlivosti o kultúrne pamiatky si osvojil aj evanjelický cirkevný zbor v Rimavskom Brezove. Tento rok nám Ministerstvo kultúry SR v programe Obnovme si svoj dom opätovne schválilo žiadosť o podporu vo výške 7 000 eur na pokračovanie reštaurovania barokového oltára.

Drevený barokový oltár z roku 1782 sa nachádza v lodi Evanjelického a. v. kostola v Rimavskom Brezove. Vertikálne orientovanú stĺpovitú architektúru oltára bohato zdobenú plastickým ornamentom s ušnicami nesie predela s nápisom a datovaním. V strede oltárnej skrini je umiestnená socha panny Márie s Ježiškom. Po bokoch stoja plastiky Árona a Mojžiša, v nadstavci je drevená socha vzkrieseného Krista a po jeho bokoch anjeli. Centrálnu skrinku oddeľuje od nadstavca architráv.

V súčasnosti je barokový oltár umiestnený v ateliéri reštaurátora Mgr. art. Miroslava Janšta vo Vidinej. Drevená hmota oltára a plastík bola totiž silne narušená aktívnym drevokazným hmyzom, mechanickými poškodeniami, zosušením hmoty a znehodnotená viacerými neodbornými premaľbami.

V roku 2006 boli realizované práce súvisiace s výskumom a vyhodnotením ako aj samotným demontovaním oltárnej architektúry a sôch. Po spevnení polychrómie sa pristúpilo k čiastočnej petrifikácii sôch a drevnej hmoty oltárnej architektúry.

V roku 2011 došlo k odstráneniu sekundárnych premalieb originálu, k odkrytiu pôvodnej polychrómie a k objaveniu nápisu na predele. Ukončila sa stabilizácia narušenej štruktúry dreva a petrifikácia drevnej hmoty. Taktiež boli dorezané z lipového dreva chýbajúce detaily a vytmelené kriedovo-akrylovým tmelom. Uskutočnili sa prípravné práce na tretiu etapu reštaurovania.

Výsledkom reštaurátorských prác na barokovom oltári bude obnova a záchrana hnuteľnej národnej kultúrnej pamiatky, ktorá je súčasťou gotického kostola so stredovekými nástennými maľbami, gotickou krstiteľnicou a barokovou kazateľnicou.

Fotky:
1. Oltár pred reštaurovaním (biela premaľba)
2. Predela a architráv po odstránení premaľby (pôvodná modrá farba oltára)

Galéria k článku