Petržalskí seniori na tradičnom výlete

Petržalskí seniori na tradičnom výlete

Tohtoročný výlet starších členov CZ ECAV Bratislava-Petržalka v sobotu 28. mája smeroval do cirkevných zborov ECAV Zemianske Podhradie, Dolné Srnie, Moravské Lieskové a Stará Turá.
V Zemianskom Podhradí hostí privítala zborová dozorkyňa Anna Rydzá. Zasvätene a s nadšením ich poinformovala o histórii ich chrámu, postavenom pred 215 rokmi v empírovom slohu, o farárovi Jozefovi Ľudovítovi Holubym, svetoznámom botanikovi, aj o učiteľovi a kantorovi Ľudovítovi Riznerovi, zakladateľovi slovenskej bibliografie, ktorým je venovaná pamätná izba, zriadená v starej fare.

Dolné Srnie pôvodne patrilo do Moravského Lieskového; ako farári tu pôsobili napr. známy dramatik Jozef Hollý, spisovateľ a politik Martin Rázus; narodil sa tu Juraj Chorvát, významná osobnosť hudobného i národného života, autor Veľkej partitúry k Tranosciu a Zpěvníku. Kostol prestavali zo sýpky v kubistickom štýle. Každý rok tu majú Adventné stíšenia J. Chorváta a iné koncerty, vydávajú knihy z našej histórie. Vo farskej záhrade našli cenné archeologické nálezy (keltskú pec) a v dedine majú objavených šesť sídlisk lovcov mamutov.

V Moravskom Lieskovom sa hostia dozvedeli od domáceho farára Petra Macu, že ich kostol postavili v roku 1786 pri potoku na močidlách, kde ženy máčali ľan a konope, preto majú problémy s vlhkými múrmi. Pôsobili tu farári Ján Láni, Ján Lacko (prvý zo štyroch generácií farárov Lackovcov), Jozef Hollý, Martin Rázus, Andrej Mihal, Ján Čierny a ďalší.

O cirkevnom zbore v Starej Turej Petržalčanom ochotne porozprával brat farár Radomír Vařák. Ich kostol postavili v roku 1784 za neuveriteľných 17 týždňov. Povolenie na stavbu mali len na štyri mesiace, preto cirkevníci nechali úrodu na poli a stavali si svoj kostol. Vybudovali krásny chrám s kapacitou údajne 1000 miest, s netradične veľkým priestorom pred oltárom, s výbornou akustikou a organom od známeho organára Martina Šaška. V rokoch 1847 – 1884 tu pôsobil August Roy a tu začali pracovať jeho dcéry Mária a Kristína. O známych sestrách sa Petržalčania viac dozvedeli v Múzeu sestier Royových, ktoré sa nachádza v Domove bielych hláv, jedinej budove, ktorá sa zachovala zo všetkých objektov, ktoré sestry vybudovali.

Na záver sa petržalskí seniori spolu s farárom Jánom Kolesárom pomodlili pri hroboch sestier Royových a sestier diakonís na staroturianskom cintoríne.

Foto: Milan Seberíny