Pamiatka spravodlivého v Mor. Lieskovom

Pri príležitosti 190. výročia narodenia a 110. výročia úmrtia ev. kňaza, národovca, budovateľa CZ Moravské Lieskové Jána Lacka sa v nedeľu 17. novembra 2013 konali slávnostné spomienkové služby Božie.

„Pamiatka spravodlivého je požehnaná, ale meno bezbožných spráchnivie“ (Pr 10, 7). O pravdivosti tohto biblického výroku sa presvedčili všetci účastníci služieb Božích, na ktorých zvesťou Božieho slova kresťanské zhromaždenie oslovil brat generálny biskup Miloš Klátik.

Po privítaní všetkých vzácnych hostí zborovým dozorcom Dušanom Mikom nasledovala úvodná liturgia, ktorú slúžili domáci farár Peter Maca, senior v. v. Michal Masár, farár v. v. Milan Hargaš a farárka z Pliešoviec Katarína Kmecová.

Brat generálny biskup Miloš Klátik si za základ svojej kázne vyvolil slová z 2Tes 1, 3 − 10. Okrem iného vyslovil vďačnosť za spoločne vytvorené spoločenstvo veriacich bratov a sestier pri spomienke na dlhoročného, horlivého kňaza v tomto zbore Jána Lacka, predovšetkým však vďaku Pánu Bohu za Jeho požehnanie tohto cirkevného zboru, ktoré sa dialo aj cez jeho duchovných pastierov. V súlade s posolstvom predposlednej nedele v cirkevnom roku tiež poukázal na potrebu pripravovať sa na posledný súd, byť bdelý vo viere, horlivo vytvárať živý cirkevný zbor. Zostať verní Pánovi a našej cirkvi aj vtedy, keby prišli prenasledovania a súženia, problémy a ťažkosti života. Brat generálny biskup povzbudil poslucháčov, aby k svojim každodenným modlitbám pridávali aj svedectvo o Ježišovi Kristovi, a to i konkrétnymi rozhodnutiami a konaním, ktoré je postavené na láske. Práve v deň posledného súdu sa ukáže viera, láska, vytrvalosť a vernosť každého z nás. Kto bude verný až do smrti, dostane veniec života. Tak ako o tom svojím životom svedčil aj duchovný pastier v Moravskom Lieskovom – Ján Lacko.

V pokázňovej časti služieb Božích spevom piesní „Šla svetom láska nebeská“ a „Nebeský Bože, Tvorca všehomíra“ privítala hostí Fsk Kasanka v miestnych ľudových krojoch. Vystúpili aj deti a konfirmační dorastenci s pásmom slova a hudby, ktoré si pod vedením Viery Macovej pripravili ako prejav vďaky a úcty oproti Pánu Bohu za život a dielo Jána Lacka. Toto pásmo obohatili mládežníci – hrou na flautu Juraj Zelko a sólovým spevom Monika Kusendová. So životom a dielom Jána Lacka oboznámil prítomných súčasný duchovný pastier Peter Maca. Následne sa chrámovému zhromaždeniu prihovorili zborový dozorca z Pliešoviec Ján Macko, starosta obce Moravské Lieskové Ľubomír Miklánek a maestro Juraj Sarvaš. Pozdravné listy zhromaždeniu zaslali seniorka POS Eva Juríková a pravnuk Jána Lacka – ev. farár-konsenior, člen Spevníkovej komisie ECAV Ján Lacko. Atmosféru spomienkových služieb Božích doplnilo vystúpenie spevokolu z Pliešoviec.

Po skončení služieb Božích sa chrámové zhromaždenie odobralo na miestny cintorín – miesto hrobového odpočinku Jána Lacka. Brat farár Milan Hargaš precítene zarecitoval dosiaľ nepublikované verše básne „Epitaf“ z pera básnika Vladimíra Roya. Následne brat generálny biskup Miloš Klátik položil pamätný veniec k čerstvo zreštaurovanému náhrobku Jána Lacka.

V popoludňajších hodinách za účasti mnohých bratov a sestier vo viere pokračoval duchovný program v Osvetovom dome v Moravskom Lieskovom – niekdajšej evanjelickej fare. Na úvod folklórny súbor Kasanka jedinečným spôsobom prezentoval ľudové piesne a tance z Moravského Lieskového. Potom sa slova ujali moderátorky Janka Zlatá a Ľubica Kusendová, ktoré uviedli slávnostné odovzdávanie Ceny Jozefa Hollého. Prečítali životopis evanjelického farára, rodoľuba a dramatika Jozefa Hollého, ktorý prevzal duchovnú štafetu v Moravskom Lieskovom po Jánovi Lackovi, ako aj štatút tohto ocenenia – novoustanoveného najvyššieho čestného ocenenia na pôde CZ ECAV Moravské Lieskové.

Potom sa slova ujal domáci farár Peter Maca, ktorý prečítal tohtoročné nominovanie a odovzdal Cenu Jozefa Hollého prvej ocenenej osobnosti – dôstojnému bratovi generálnemu biskupovi Milošovi Klátikovi za všestrannú obetavú pomoc cirkevnému zboru. Nasledoval príhovor, v ktorom brat generálny biskup poďakoval za ocenenie, a uskutočnil sa prvý slávnostný zápis do Pamätnej knihy Ceny Jozefa Hollého.