Pamiatka posvätenia chrámu v Tomášovciach

Cirkevný zbor Tomášovce si 4. októbra 2015 pripomenul 20. výročie posvätenia chrámu Božieho. Na slávnostných službách Božích poslúžil zvesťou slova Božie dôstojný brat generálny biskup Miloš Klátik.
Náš chrám bol posvätený 30. septembra 1995. Pamiatka posvätenia chrámu patrí medzi významné sviatky v cirkevnom roku. Oslavujeme Pána Boha za to, že dal našim predkom požehnanie, múdrosť a silu postaviť chrám Boží.

Brat generálny biskup v kázni poďakoval všetkým, ktorí na mieste, kde bol pred 70 rokmi vojnou zničený chrám Boží, dokázali v priebehu štyroch rokov vybudovať tento chrám Boží - najmä bratovi konseniorovi Miroslavovi Dubekovi, ktorý stavbu inicioval a doviedol k ukončeniu; no predovšetkým „v tento jubilejný deň z úprimných sŕdc dobrorečíme Hospodinovi, ktorý aj týmto Božím domom dokázal, že nás miluje večnou láskou, a preto nám tak dlho zachoval milosť,“ zdôraznil brat generálny biskup.

V kázni spomenul aj bývalého generálneho biskupa Pavla Uhorskaia, ktorého práve práve pred piatimi rokmi Pán Boh povolal z tejto časnosti v požehnanom veku vyše 91 rokov. „Venujme mu svoju spomienku a Pánu Bohu vďaku za požehnanie jeho života,“ povedal.

Vzácnym hosťom na službách Božích bol brat konsenior Miroslav Dubek. Práve on sa pričinil o to, aby tento kostol sa postavil. Prítomné bolo aj predsedníctvo Novohradského seniorátu - brat senior Ivan Mucha a brat dozorca Ján Dobšinský.

Po skončení služieb Božích sme si na tunajšom cintoríne pripomenuli 5. výročie úmrtia emeritného biskupa Pavla Uhorskaya.

Tejto slávnosti predchádzala spomienkové stretnutie v piatok 2. októbra pri hroboch zosnulých farárov, ktorí pôsobili v Tomášovciach. Následne sa konala večiereň v starej modlitebni, ktorá slúžila ako bohoslužobná miestnosť od roku 1945 až do roku 1995.

V týchto dňoch sme si teda pripomínali kňazov, udalosti a históriu nášho zboru. Mohli sme vidieť, koľko milosti Pán Boh vylial na nás a na našich rodičov a starých rodičov.