Pamiatka posvätenia chrámu a stavebné projekty v Modre-Kráľovej

Cirkevný zbor ECAV Modra-Kráľová si na slávnostných službách Božích so spoveďou a s Večerou Pánovou v nedeľu 1. novembra 2015 pripomenul 140. výročie pamiatky posvätenia Božieho chrámu.
Na službách Božích sa zúčastnili aj členovia partnerského Cirkevného zboru ECAV Lubina pod vedením zborovej farárky a seniorky Považského seniorátu ThDr. Evy Juríkovej. Sestra seniorka kázala Božie slovo na text z Písma svätého Zjav 21, 3 – 5. V mene lubinského cirkevného zboru pozdravila domáci cirkevný zbor a odovzdala mu dar – vianočné gule, ktoré lubinskí veriaci vlastnoručne vyrobili pre potreby vianočnej výzdoby chrámu Božieho v Modre-Kráľovej.

Na službách Božích sme pozdravili aj sestru farárku Annu Adamovičovú, a to pri príležitosti 60. výročia jej ordinácie, keď práve v Evanjelickom chráme v Modre-Kráľovej bola ordinovaná 18. septembra. Spomienka na službách Božích bola venovaná aj evanjelickému kňazovi Vladimírovi Jurkovičovi, ktorý v Modre-Kráľovej pôsobil v rokoch 1897 – 1936 a ktorého nedožité 150. narodeniny sme si pripomenuli 12. októbra.

Slovom i obrazom bola priblížená stručná história Božieho chrámu, pričom osobitne sa spomenuli stavebné práce realizované v exteriéri a interiéri chrámu za posledné roky: prestavba organa, reštaurácia a osadenie pôvodného oltárneho obrazu (2003), vymaľovanie interiéru chrámu (2005), rekonštrukcia veže poškodenej víchricou (2008), rekonštrukcia vežových zvonov a hodín (2011). Naposledy v tomto roku pri príležitosti okrúhlej pamiatky posvätenia chrámu boli ošetrené lavice proti škodcom a bolo vymenené čalúnenie chrámových lavíc.

Popri prácach v interiéri chrámu sa v tomto roku koná aj rekonštrukcia častí evanjelickej fary. S finančnou podporou na opravu fár (Partnerhilfe) sa k farskému príbytku pristavuje kúpeľňa a s finančnou podporou Bratislavského samosprávneho kraja sa rekonštruuje sieň pre verejnosť, kde sa uskutočňuje výmena okien a ďalšie stavebné úpravy. Sieň je určená na verejné kultúrne a vzdelávacie podujatia spojené s pietnym miestom obetiam holokaustu Zelený les, ktoré je jedným z dvoch takýchto pietnych miest v Bratislavskom kraji.