Pamiatka posvätenia chrámu v Senici

Pamiatka posvätenia chrámu  v Senici

Zapálenie prvej sviečky na adventnom venci v cirkevnom zbore v Senici znamenalo nielen začiatok cirkevného roka, ale aj spomienku na posviacku kostola, ktorý bol posvätený pred 230 rokmi práve v prvú adventnú nedeľu.
Domáci farár Juraj Šefčík pri tejto príležitosti rozprával o dávnej histórii kostola a použil k tomu správu o posviacke, ktorú napísal v roku 1784 vtedajší zborový farár Ján Podhradský. Pôvodne bola napísaná v latinčine, neskôr ju preložil do slovenčiny Martin Braxatoris. Pravdaže hovoril aj o novšej histórii kostola až po dnešok.

Br. Šefčík potom pokračoval kázňou slova Božieho na text Ž 24, 7 - 10. Slávnostnú atmosféru bohoslužieb doplnil domáci komorný zbor dvomi novými piesňami.

Pri tejto príležitosti bola v pamätnej izbe Martina Braxatorisa, ktorá je súčasťou kostola, inštalovaná malá výstavka dobových listín a fotografií, ktorú si cirkevníci so záujmom prezreli.