Organ v Sirku opäť ožil

V uplynulom roku 2013 sa CZ ECAV Sirk podujal k veľkému činu, a to k nutnej oprave chrámového organa v Sirku, ktorý bol nefunkčný a vo veľmi zlom stave.
Na organe sa podpísal aj zub času, veď prvý organ bol zaopatrený v roku 1796. Keď dvakrát vyhorel skoro celý Sirk, oheň neobišiel ani faru, kostol a zariadenie v ňom. Vždy nanovo sa zrenovovalo, čo sa zrenovovať dalo, a čo sa už nedalo, dokúpilo sa nové. Aj počas 1. svetovej vojny v rokoch 1914 – 1918 náš kostol prišiel o organové píšťaly, ktoré boli zrekvirované. Verní poslucháči slova Božieho si však nevedeli služby Božie bez organovej hudby predstaviť, a tak sa aj v ťažkých rokoch po vojne vyzbierali a v roku 1922 zakúpili nové píšťaly.

Náš organ slúžil veriacim veľmi dlho bez akéhokoľvek zásahu odborníkov a včasnej diagnostiky „ochorenia“. V posledných rokoch sa spev v kostole niesol len v sprievode klávesových syntetizátorov. Ale nebolo to ono. Aj napriek ťažkej finančnej situácii sa cirkevníci zmobilizovali, boli súdržní a s veľkou vierou išli za svojím cieľom počuť vo svojom kostole znieť organovú hudbu. Najnutnejšia oprava organu bola uskutočnená v letných mesiacoch nakoľko sa z nášho cirkevného zboru mali vysielať rozhlasové služby Božie. Táto oprava sa uskutočnila aj vďaka finančnej pomoci Slovenských magnezitových závodov, a. s., Jelšava, ktorým touto cestou vyslovujeme poďakovanie.