Nový príbeh sirotinca v Modre

História modranského sirotinca je ako rôznofarebná mozaika − veselá i smutná. Písaná je jeho jednotlivými správcami, podporovateľmi, ale najmä stovkami sirôt, ktoré boli nielen vzdelané, ale aj vychované v tomto dome lásky a porozumenia.
Osud chátrajúceho modranského sirotinca skrýva mnohé príbehy. Na jednej strane je to „zochovský príbeh“ patrónov sirotinca, jedinečných slovenských osobností, akými boli evanjelickí farári Pavel Zoch, Samuel Zoch a Ivan Branislav Zoch; modranský príbeh projektanta budovy - najznámejšieho slovenského architekta Dušana Samuela Jurkoviča, pohnuté príbehy stoviek slovenských sirôt, medzi ktorými vyrástli aj spisovatelia Ján Smrek a Daniel Okáli, či zabudnutý príbeh ustráchaných židovských detí, ukrytých za múrmi sirotinca v čase vojny.

Na stavbu prvého sirotinca začal vyberať milodary Pavel Zoch priamo do svojho farárskeho klobúka. Jeho synovec Samuel prešiel s natiahnutou rukou za štedrými a ochotnými darcami celé Rakúsko-Uhorsko, aby mohol v roku 1913 otvoriť deťom bránu „Jurkovičovho" sirotinca.

Dnes prežíva sirotinec iný príbeh. S opadanou omietkou a s rozbitými oknami si pod nahnutým kohútom na streche drieme v prázdnote.

Po sto rokoch prišiel čas na nový príbeh. Chceme do budovy sirotinca vrátiť život. Chceme vytvoriť priestor, kde ľuďom ponúkneme možnosť pozrieť sa späť a nechať sa inšpirovať k pomoci. Chceme vytvoriť priestor, ktorý by slúžil k budovaniu duchovných hodnôt v nás. Chceme, aby sa modranský sirotinec stal miestom, kde by ľudia našli lásku a porozumenie.

Tak ako kedysi zbieral farár Pavol Zoch milodary do svojho klobúka, obraciame sa aj my na ochotných ľudí s prosbou o pomoc. Pomôcť nám môžete aj Vy venovaním daru cez: http://dakujeme.sme.sk/vyzva/714/modranska-beseda-novy-pribeh-pre-sirotinec, modlitbami a tým, že tieto informácie podáte ďalej priateľom a známym.

V spolupráci s OZ Modranská beseda bol podaný projekt na Nadáciu VÚB. Cieľom projektu je získať finančné prostriedky od ochotných darcov, pričom VÚB výšku vyzbieranej sumy zdvojnásobí. Získané prostriedky budú použité na publikačnú činnosť o sirotinci a osobnostiach, na prípravu tematického dňa – vyčistenie a upratanie sirotinca a okolia, otvorenie sirotinca: výstavy, prednášky, koncerty, exkurzia po sirotinci (september 2013), zameranie objektu a architektonická štúdia.

Veríme, že evanjelici znovu prinesú lásku a nádej do tohto sveta a že vďaka Vašej pomoci sa v Evanjelickom sirotinci budú tvoriť nové príbehy. Príbehy a ďalšie informácie si môžete prečítať na www.sirotinec.sk. Ďakujeme.