Nová kniha o CZ ECAV Uhorské

11. nedeľa po Svätej Trojici 31. augusta 2014 bola pre cirkevný zbor v Uhorskom zvlášť výnimočná. Pri 175. výročí posvätenia chrámu bola prezentovaná a uvedená do života kniha o cirkevnom zbore, ktorú na základe archívneho materiálu zostavil brat Milan Marcik z fílie Rovňany.
Slávnostným kazateľom bol emeritný biskup VD Mgr. Ján Midriak, ktorý v tomto cirkevnom zbore pôsobil ako farár v rokoch 1956 – 1971. Hoci uplynuli desaťročia po jeho odchode, každá jeho návšteva v cirkevnom živote je zdrojom bohatej inšpirácie pre cirkevníkov. Aj pri tejto slávnosti jeho slová boli aktualizované životnými skúsenosťami a boli výzvou k otvorenosti pre počúvanie Božieho hlasu podľa príkladu chlapca Samuela. V mene Novohradského seniorátu sa prítomným prihovoril senior Mgr. Ivan Mucha.

Liturgiou spolu so seniorom Mgr. Ivanom Muchom poslúžili aj Mgr. Katka Trtolová z Cinobane a domáca farárka Mgr. Kornélia Moncoľová. Slávnosť umocnili aj hudobné čísla, ako i piesne v podaní spevokolu.

Prezentáciu knihy citlivo uviedla Ing. Mária Švikruhová, ktorá je aj autorkou perokresby prvého evanjelického kostola z roku 1610, ako aj oltára a kazateľnice z roku 1747/48. S významným rodom Bartholomaidesovcov a najmä s dielom Jána Ladislava Bartholomaeidesa, ktorý tu pôsobil ako farár, slávnostné zhromaždenie oboznámil PhDr. Ján Žilák, CSc. Dojímavými slovami sa zboru prihovorila aj Ing. Rut Bízková, dcéra pána biskupa, ktorá si z Uhorského do života odniesla nezabudnuteľné zážitky z detstva.

V rámci služieb Božích sa konalo aj odhalenie pamätnej tabule s menami farárov pôsobiacich v cirkevnom zbore, ako i pamätnej tabule J. L. Bartholomaeidesovi, ktorá bola inštalovaná v exteriéri kostola. Obidve tabule sú darom autora knihy Milana Marcika a budú pripomínať tento slávnostný deň, ktorý ostane natrvalo zapísaný v pamäti všetkých účastníkov.