Nezvyčajný večer v pliešovskom kostole

Nezvyčajný večer v pliešovskom kostole

Nezvyčajný deň, neobyčajná hodina a verím, že aj netradičný a zaujímavý program čakal na ľudí v stredu večer 28. augusta 2013 v pliešovskom kostole. Mládež sa inšpirovala podujatím, ktoré sa konalo vo viacerých slovenských kostoloch, a pripravila Noc v kostole.
„Toto tu ešte nebolo! Čo to zasa vymysleli?“ − Určite to bola aj zvedavosť, ktorá prinútila ľudí prísť sa pozrieť. Veď plagát sľuboval netradičný pohľad na chrám Boží, súťaž s odmenou a prehliadku zákulisia. V prípade záujmu boli naplánované dva vstupy. A to, aký záujem bol, pozitívne prekvapilo aj samotných organizátorov. Dokonca aj tých optimisticky mysliacich.

Slečna sprievodkyňa Martinka privítala návštevníkov a voviedla ich do vestibulu kostola. Práve na tomto mieste bola naplánovaná prvá zastávka a oboznámenie s históriou stavby aj celého zboru. Keďže náš kostol minulý rok oslávil 85. výročie posvätenia, bolo o čom hovoriť.

Odtiaľ sa účastníci presunuli do interiéru, kde nasledovala sľúbená tipovacia súťaž so sladkou odmenou. Okrem iného sa hádalo, koľko tehál sa spotrebovalo na stavbu 18 metrov vysokého, 23 metrov širokého a 48 metrov vysokého chrámu (správna odpoveď: vyše 288 tisíc).

Ďalšie zaujímavosti o krste, oltárnych rúchach a oblečení kňaza porozprávala sestra farárka Katarína Kmecová. Odznela aj historka o oltárnom obraze, ktorý získal ako dar brat farár Ján Lacko od miestneho gazdu. Na stretnutie s ním šiel brat farár s veľkými obavami, lebo gazda sa vyjadril, že ak farár k nemu s takou žiadosťou príde, zastrelí ho (celý príbeh sa nachádza v knižke brata farára Jána Lacka „Zo spomienok evanjelického farára“).

Nasledovala zastávka v „zákulisí“ – v sakristii. Tu sa viac prezeralo, ako rozprávalo. V tejto miestnosti visia na stenách fotografie starého kostola a zo stavby toho súčasného. Mnohí si tiež nedali ujsť možnosť vyjsť na kazateľnicu.

Potom už na nich čakali na chóre sestry kantorky. Jedna ich oboznámila so škodami, ktoré sa chráme spôsobila 2. svetová vojna, a druhá im porozpráva zaujímavosti o organe. Samozrejme, nechýbala ukážka organovej hry. Tá vystriedala mladých hudobníkov, ktorí sa postarali o príjemnú hudbu, ktorá hrala v pozadí.

Ďalšia zastávka bola v pamätnej izbe, zriadenej pri 80. výročí posvätenia chrámu. Nachádzajú sa tu stavebné plány, fotografie, obrazy, staré knihy a ďalšie predmety, ktoré si návštevníci mohli priradiť k počutým informáciám. Tí odvážnejší mohli vystúpiť na záhradku veže, ktorá sa nachádza približne vo výške 40 metrov. Je odtiaľ krásny pohľad na okolie, tentoraz nám však neprialo počasie a bolo zamračené. Tak snáď o rok.

Galéria k článku