Kantátové služby Božie vo Veľkom kostole

Tretí adventný víkend sa u nás začal detskými tvorivými dielňami v sobotu dopoludnia v priestoroch Starého lýcea. Deti vyrábali vianočné ozdoby, svietniky a plávajúce sviečky. Raz mesačne pripravuje tvorivé dielne členka CZ Lucia Stohlová, učiteľka na EZŠ.
V duchu najlepších evanjelických tradícií sa 16. decembra 2012 uskutočnili vo Veľkom kostole v Bratislave ďalšie, v poradí už tretie kantátové služby Božie. Na 3. adventnú nedeľu pripadla kantáta Ärgre dich, o Seele, nicht (Ó, duša, nehnevaj sa) od J. S. Bacha. Počas služieb Božích odznelo v podaní súboru Solamente naturali pod vedením Miloša Valenta niekoľko jej častí.

Ako hneď v oslovení podotkla zborová farárka Anna Polcková, téma nedele – Ján Krstiteľ – je nám i dnes blízka. Svedectvo o prorokovi, ktorý neváhal ozvať sa v ťažkých časoch, dokázal niesť obete a brojiť proti falošnosti, môže byť vzorom i dnešnému človeku. Nedeľnú epištolu 1Kor 4, 1 – 5 predniesol hosť – kazateľ Cirkvi bratskej Daniel Pastirčák. Odkaz tejto epištoly, ako aj ďalších biblických textov nám priblížil v kázni, ktorá mnohých zaujala. Po službách Božích sme príjemne strávili čas v rozhovoroch v Starom lýceu pri šálke čaju či kávy a malom občerstvení.

Staré lýceum na Konventnej však nezostalo prázdne ani popoludní. V jeho priestoroch sa konali mládežnícke služby Božie Stopka, ktoré pravidelne raz mesačne pripravuje sestra farárka Erika Hlačoková spolu so svojím tímom. Teraz tému „Nezmeškaj to!“ kázal Ján Oslík, farár z Modry. Aj toto predvianočné duchovné zastavenie si našlo svojich priaznivcov najmä z radov dorastu a mládeže.

Veľký kostol je počas celého roka otvorený aj mnohým koncertom. Minulú nedeľu sa konal tradičný „Vianočný spev pre život s Veľkým zborom donských kozákov.“ Výťažok pôjde do Nadácie Výskum rakoviny.

Miesto klasických večerných služieb Božích boli v 3. adventnú nedeľu v Malom kostole detské služby Božie, na ktorých vystúpili s programom žiaci prvého a druhého ročníka Evanjelickej základnej školy. Kázeň sestry farárky Hlačokovej bola prispôsobená detským poslucháčom.

Túto nedeľu sme privítali aj predstaviteľov partnerského cirkevného zboru z Viedne. Zúčastnili sa na kantátových službách Božích, na posedení v Starom lýceu a v popoludňajších hodinách mali pobožnosť v Malom kostole.

Sme radi, že naše kostoly ani túto nedeľu neostali prázdne. Pozývame všetkých ľudí dobrej vôle stráviť s nami aj vianočné sviatky!

Foto: Tatiana Horvátová, Juraj Predný