K 20. výročiu posviacky Chrámu Svätej Trojice v Petržalke

V Bratislave-Petržalke si minulý víkend pripomenuli 20. výročie posvätenia chrámu Božieho. V sobotu 25. 10. sa konala slávnostná akadémia spojená s premiérou muzikálu "Činčet" a na nedeľných službách Božích 26. 10. kázal generálny biskup Miloš Klátik.
Na slávnostnej akadémii v sobotu popoludní zborový farár Ján Kolesár na základe textu zo Zjavenia 21, 1 − 4 pozdravil prítomných slovom o novom nebi a novej zemi, ktoré Boh pripravil pre svoj ľud. Privítal brata generálneho biskupa Miloša Klátika, sestru farárku Oľgu Klátikovú a členov petržalského cirkevného zboru cirkevného zboru. Pripomenul, že okrem 20. výročia posviacky zborového centra si v cirkevnom zbore v tomto roku pripomíname ešte niekoľko výročí: 330 rokov od prvej písomnej zmienky o evanjelikoch v Petržalke (1684), 185 rokov od posvätenia chrámu Božieho v Rusovciach (1829), 110 rokov od postavenia kostolnej veže v Rusovciach (1904), 100 rokov od narodenia farára Gustáva Viktoryho (1914), 100 rokov od narodenia farára Jána Demka (1914), 60 rokov od osamostatnenia slovenského cirkevného zboru v Petržalke (1954), 60 rokov od pričlenenia fílie Rusovce (1954) a 30 rokov od posvätenia tretej modlitebne (1984).

V prvej časti programu vystúpil Mgr. art. Tomáš Rojček, ktorý zahral niekoľko klavírnych skladieb. Potom sa predstavila hudobno-dramatická skupina Plamienok premiérou pôvodného muzikálu "Činčet". Scenár na motívy rovnomennej knihy od Daniela Pastirčáka napísala Mária Tomaško a hudbu zložil Ondrej Socha, obaja členovia nášho cirkevného zboru. Hudobným sprievodom poslúžili Tomáš Rojček, Ondrej Socha a Jakub Kolesár.

Prítomných pozdravil brat farár Peter Mášik z rímskokatolíckeho kostola na Betliarskej ulici. Slávnostná akadémia pokračovala v zborovom dome vernisážou výstavy obrazov na biblické témy z tvorby akademického maliara Tomáša Krčméryho. Výstavu kurátorsky pripravil a na vernisáži predstavil Alexander B. Molnár. Výstava potrvá do 15. januára 2015.

Na slávnostných nedeľných službách Božích kázňou slova Božieho poslúžil generálny biskup Miloš Klátik. V kázni na text Jer 31, 3 – 6 spomenul aj blížiace sa 497. výročie reformácie, ako i blížiace sa 25. výročie pádu totality, ktorý otvoril nové možnosti pre kresťanov na Slovensku, no najviac pozornosti venoval petržalskému cirkevnému zboru, ktorého históriu krátko pripomenul, a najmä 20. výročiu posviacky nového kostola:
„30. októbra 1994 – zámerne v predvečer Pamiatky reformácie – sme spoločne s mnohými domácimi aj hosťami z celého Slovenska i zo zahraničia prežívali veľkú radosť i nesmiernu vďačnosť v novom chráme Božom pri jeho posviacke. Určite si ešte niektorí z nás spomínajú na to, ako sme túžili po tom, aby sme tento chrám Boží mohli stavať. Bolo nás tu vtedy málo, ale tým viac sme si uvedomovali, ako sme závislí od Božej lásky, milosti, pomoci aj požehnania a ako bez Neho nič nemôžeme činiť. Božie zázraky sa diali a dejú. Jedným z tých veľkých Božích zázrakov je aj to, že na tomto mieste stojí chrám Boží a zborové centrum. Vždy sme to tak spolu s mojou manželkou i so všetkými bratmi a sestrami vnímali. A bol by som rád, keby to takto vnímali a podľa toho k tomu pristupovali aj mnohé ďalšie generácie petržalských evanjelikov.“

Po kázni a piesni spevokolu nasledovali príhovory hostí. Za zahraničných hostí sa prihovoril brat Werner Bertsch z Ulmu, ktorý si zaspomínal na dlhoročné partnerské kontakty ulmských evanjelikov s petržalským cirkevným zborom. Za farárov, ktorí pôsobili v cirkevnom zbore, sa prihovorili biskup Západného dištriktu Milan Krivda, prof. Igor Kišš a sestra farárka Oľga Klátiková, ktorá s dojatím pozdravila svoj cirkevný zbor, kde pôsobila požehnaných 20 rokov. Za Bratislavský seniorát chrámové zhromaždenie pozdravila sestra Andrea Lukačovská, administrátorka seniorátu. Za farárov, ktorí pochádzajú z petržalského cirkevného zboru, si na roky v Petržalke zaspomínal Tibor Molnár, v súčasnosti zborový farár v Mengusovciach.

Na záver služieb Božích presbyterka Edita Škodová predstavila novú publikáciu o cirkevnom zbore pod názvom Evanjelici v Petržalke v minulosti a súčasnosti. Do programu služieb Božích prispeli aj deti a mládež, zborový spevokol Laudate, oktet Petržalský lúč, ktorý zaspieval hymnu "Ein feste Burg" v úprave Johanna Waltera a hostia Janko Siroma (organ) a Miroslav Poničan (trúbka). Kantoroval tiež Janko Siroma.

Ďakujeme Pánu Bohu za milé chvíle, ktoré sme mohli prežiť v bratsko-sesterskom spoločenstve na týchto zborových slávnostiach, ktoré sa konali pod biblickým mottom:
„Na Tvoju milosť myslíme, ó, Bože, uprostred Tvojho chrámu.“ (Ž 48, 10)

Fotografie: Milan Seberíny